Aktualności

Wystąpili w Lourdes. Zostali zaproszeni do Panamy na Światowe Dni Młodzieży, by pokazać tam spektakl "Lilia". W Krakowie można obejrzeć "Lilię" 8 XII 2018

01.10.2018 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

SPEKTAKL TANECZNY PT.: „LILIA”.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

Spektakl "Lilia" podbija serca widzów nie tylko w Polsce. Młodzi artyści wystąpią podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Dzięki zaangażowaniu i wspólnej pracy zespołu tanecznego, studentów UPJP2 z kierunku Dziennikarstwo i Teologia, a także wsparciu Duszpasterstwa Akademickiego „PATMOS”, spektakl mógł zostać wystawiony już pięciokrotnie w kraju (Kraków, Słomniki, Jaworzno) oraz czterokrotnie za granicą (Lourdes), zawsze ciesząc się dużym zainteresowaniem. Zespół otrzymał także zaproszenia do innych miast Polski i Europy (m.in. Chorzów, Gdańsk, Warszawa, Kalwaria Zebrzydowska, Lourdes, La Salette).

Ogromnym wyróżnieniem dla zespołu jest planowany udział w Festiwalu Młodych w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie, w styczniu 2019 r., do którego grupa została wytypowana spośród ponad 400 zespołów z całego świata. „Lilia” ma być zaprezentowana na scenie ŚDM prawdopodobnie jako jedyny zespół artystyczny z Polski.

"Lilia" to sztuka teatru tańca inspirowana życiem Maryi, która poprzez różne techniki tańca współczesnego ukazuje życie tej niezwykłej kobiety i Matki Boga. Choreografie taneczne przedstawiają poszczególne sceny tajemnic różańcowych i Ewangelii, angażując widza nie tylko emocjonalnie, ale i duchowo. Spektakl skierowany jest do sze


Idea spektaklu zrodziła się z pasji i pragnienia uwielbiania Pana Boga tańcem. Początkowo miało to być krótkie przedstawienie z okazji setnej rocznicy objawień Fatimskich, jednak z czasem przedsięwzięcie gromadziło coraz więcej młodych ludzi pragnących poprzez taniec (głównie taniec współczesny i klasyczny) opowiadać o swojej wierze i miłości do Boga. Tak powstało 15 profesjonalnych scen tanecznych, w których wykorzystuje się muzykę, światło i obraz, podkreślające piękno samego tańca.  


Wszyscy aktorzy, pomimo młodego wieku, mają za sobą doświadczenie taneczne szlifowane na wielu próbach. Tancerze pochodzą z różnych środowisk skupionych w obrębie Krakowa: należą do grona studentów lub absolwentów krakowskich uczelni (UPJP2, Uniwersytet Jagielloński, Krakowskie Szkoły Artystyczne), wielu już pracuje w różnych zawodach. Obecnie współtworzą wspólnotę, która swą nazwę wzięła od sztuki, przy realizacji której powstała: „Lilia”. Wspólnota należy do Duszpasterstwa Akademickiego „PATMOS” UPJP2 i ma swoją formację duchową, za którą odpowiedzialny jest opiekun wspólnoty - ks. Marcin Godawa.

LOURDES

Od 5 – 12 sierpnia br. młodzi artyści przebywali w Lourdes.Towarzyszył im opiekun duchowy duchowy – ks. Marcin Godawa. Inicjatywa wyjazdu zrodziła się dzięki kontaktom z Centrum Wolontariatu w Lourdes, w czasie pielgrzymki prywatnej w kwietniu br. Osoby pracujące z młodymi w Lourdes zainteresowały się ich spektaklem i zachęciły do przyjazdu w czasie wakacji.
Wszyscy członkowie grupy bardzo entuzjastycznie przyjęli wiadomość o zaproszeniu do Lourdes i zgodzili się pełnić tam służbę wolontariatu nie tylko jako tancerze, ale także jako pomocnicy i towarzysze chorych pielgrzymów. Wkrótce otrzymali zgodę i błogosławieństwo biskupa Tarbes (diecezji, do której należy Lourdes), a także rektora Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, na pobyt i występ zespołu w Lourdes w sierpniu br., w czasie przygotowań młodzieży do synodu w Rzymie.

Wystąpili w czasie czuwań wieczornych dla wolontariuszy, w centrum szpitalnym przyjmujących chorych pielgrzymów i wreszcie przed bazyliką Matki Bożej.

 Spektakl został bardzo pozytywnie odebrany – wspominają – ponieważ przestrzeń przed bazyliką była otwarta dla wszystkich, wielu ludzi zatrzymywało się spontanicznie i oglądało nasz taniec pomimo gorącego słońca. Kolory naszych strojów pięknie wkomponowały się w tło mozaik na murach bazyliki.
Oprócz występów mieliśmy także wiele możliwości uwielbiania Pana Boga tańcem w czasie naszych prób zarówno w salach centrum szpitalnego, gdzie posługiwaliśmy, jak i w plenerze. Zwracaliśmy uwagę przechodniów jednością ruchu i ubioru (koszulki z logo UPJP2) doskonale się sprawdziły.
    W czasie jednej z prób na tarasie centrum szpitalnego do naszego tańca dołączyli chorzy pielgrzymi z Włoch. Zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego tańca i wykonaliśmy prostą choreografię. Niektórzy pielgrzymi, z pomocą osób towarzyszących, wstali nawet z wózków inwalidzkich, żeby móc z nami zatańczyć. Był to moment niezwykłej radości, jedności i braterskiej miłości wyrażonych we wspólnym tanecznym uwielbieniu, w którym niesprawność ciała nie była przeszkodą – wystarczyło otwarte serce.
    Do Krakowa wróciliśmy szczęśliwi i spełnieni, ze wspaniałymi wspomnieniami i wieloma nowymi przyjaźniami w sercu. Zjednoczyliśmy się jeszcze bardziej i poznaliśmy jako wspólnota, co umocniło nasze wzajemne relacje i zmotywowało do dalszych działań. Owoce tego wyjazdu także w naszym osobistym życiu rosną do dziś.
    Już teraz mamy zaproszenie na występ wieczorny przed bazyliką Matki Bożej w Lourdes w przyszłym  roku. Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze raz podzielić się naszą pasją i miłością w tym pięknym miejscu i być może zachęcić tym samym studentów UPJP2 do wolontariatu – w jakiejkolwiek formie – czy w Polsce, czy za granicą, ponieważ wiemy, ile daje to radości.

 

Najbliższy spektakl w Krakowie – 8 grudnia 2018 r. o godz. 19.00

Aula św. Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, ul. Siostry Faustyny 3.

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano