Aktualności
X Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie – relacja
26.03.2024
Komunikaty
W dniach 18–22 marca 2024 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbył się X Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej. Został zorganizowany przez Instytut Rodziny, Pedagogiki i Pracy Socjalnej, Katedrę Polityki Społecznej i Pracy Socjalnej oraz Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UPJPII. W ramach obchodów zaplanowano szereg wydarzeń ukierunkowanych na wzmocnienie zawodów pomocowych, uwrażliwiających studentów na ich przyszłe perspektywy zawodowe na polu szeroko pojętej pracy socjalnej.
Uroczystego otwarcia obchodów dokonał JM Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, podkreślając potrzebę kształcenia przyszłych „profesjonalnych pomagaczy” wrażliwych na drugiego człowieka, potrzebującego wsparcia i kierując słowa uznania za podejmowane przez pracowników i studentów działania.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu mgr Wioletty Wilimskiej, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, która przedstawiła szeroką perspektywę przyszłości polskiej pracy socjalnej, obszary zapotrzebowania na wsparcie pracowników służb społecznych oraz możliwości wykorzystania innowacji w pracy z różnymi grupami społecznymi. Dopełnieniem pierwszego dnia TPS był spektakl pt. „Kocham Cię”, będący opowieścią o samotności, tęsknocie za drugim człowiekiem, przyjaźni i radości ze spotkania, w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieprzu.
W kolejnym dniu obchodów, środowisko akademickie zostało zaproszone do refleksji na temat działalności projektowej w obszarze szeroko pojętego wsparcia społecznego. Kolejne wydarzenie przybliżyło uczestnikom teoretyczne i praktyczne aspekty poszukiwania sensu życia i rozwijania swojego potencjału, wykorzystując elementy logoterapii Wiktora Frankla.
Na zakończenie obchodów X TPS dr Bartosz Łukaszewski i Jeff Wojciechowski przybliżyli uczestnikom praktyki instytucjonalne na rzecz dzieci i młodzieży w USA (“New York Cops&Kids”) oraz Polsce (Klub Młodzieżowy „Alternatywa” w Warszawie). Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z polskimi działaniami na rzecz migrantów, które przedstawiła Maria Pamuła z UNHCR Polska.
Dorota Nowak
Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UPJPII