XIII DNI JANA PAWŁA II 6 – 8 XI 2018

05.11.2018 Konferencje, sesje

Celem Dni Jana Pawła II, których XIII edycja odbędzie się w dniach 6-8 listopada 2018 r., jest upamiętnienie postaci Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Organizatorami są krakowskie uczelnie oraz wyższe szkoły z Nowego Targu, Tarnowa, Krosna, Oświęcimia, Sanoka, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się„,  Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Jana Pawła II – Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II.
Tematem tegorocznych Dni Jana Pawła II jest Niepodległość. Przygotowano bogaty interdyscyplinarny program, obejmujący m. in. konferencje, koncert „:Niepodległość”. Nie zabraknie także konkursów: literackiego i fotograficznego. Najważniejszym elementem wydarzenia pozostaje – wzorem lat ubiegłych – międzynarodowe sympozjum naukowe, poświęcone tematowi wiodącemu Dni. Obrady – otwarte dla wszystkich – odbędą się w czwartek 8 listopada w Auli Collegium Novum.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania – pod hasłem „Prawda” – koordynowała wówczas Papieska Akademia Teologiczna (dziś: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejno: Uniwersytet Ekonomiczny (2007 – „Dobro”), działające wspólnie szkoły artystyczne Krakowa – Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Akademia Sztuk Pięknych (2008 – „Piękno”), Uniwersytet Jagielloński (2009 – „Wiara i nauka”), Akademia Górniczo-Hutnicza (2010 – „Wolność”), Politechnika Krakowska (2011 – „Godność”), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (2012 – „Dialog”, 2013 – „Mądrość”, 2014 – „Nadzieja”, 2015 – „Świętość”, 2016 – „Miłosierdzie”, 2017 – „Prawa człowieka i prawa narodów”).
W konferencji prasowej, która odbyła się 5 listopada br r. w sali okna papieskiego Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wzięli udział: abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP, prof. dr hab. Teresa Małecka, która opowiedziała o dwudniowej sesji naukowej i koncercie organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie, zaś prof. dr hab. Zofia Zarębianka swoje wystąpienie poświęciła konkursowi literackiemu. Konferencję poprowadził ks. dr hab. Robert Nęcek.

Zaprezentowana została także publikacja wydana na XIII Dni Jana Pawła II, pod redakcją naukową Klaudii Cymanow-Sosin, Katarzyny Drąg i ks. Michała Drożdża: "Jan Paweł II. Polska – to jest moja Matka, moja Ojczyzna".

Podczas konferencji obecny był także ks. prałat Dariusz Raś, który jako koordynator przedstawił wydarzenia zbliżającego się 2. Światowego Dnia Ubogich (13 listopada 2018 r.).

PROGRAM:

Więcej szczegółów: