XV Krakowskie Dni Integracji z udziałem UPJPII. Instytut Historii UPJPII i Instytut Historii Sztuki i Kultury UPJPII nagrodzone! 20 IV 2023

xv_krakowskie_dni_integracji_2023-1280.jpg

Podczas trwających obecnie jubileuszowych XV Krakowskich Dni Integracji, przebiegających pod hasłem „Dostępność kultury i wydarzeń”, do porozumienia łączącego krakowskie uczelnie we wspólnych działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami dołączyła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

W uroczystości wzięli udział m.in. rektorzy, prorektorzy szkół wyższych Krakowa, pełnomocnicy ds. osób z niepełnosprawnościami i wiele osób działających na rzecz dostępności, których powitał prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie. Prof. Janina Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przywołała historię Krakowskich Dni Integracji. Przypomniała jak w 2007 roku podpisały porozumienie trzy pierwsze uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W 2009 roku przystąpiły do porozumienia Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) i Uniwersytet Pedagogiczny. Prof. J. Filek podziękowała p. Katarzynie Kutek-Sładek (UPJPII) za wielkie zaangażowanie już w tych pierwszych latach zawiązywania się porozumienia.

W następnych latach dołączały do niego kolejne krakowskie uczelnie. Udawało się wprowadzać coraz to nowe formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. „Wiedzieliśmy, że im więcej uczelni przystąpi do porozumienia, to uda nam się przygotować szkoły wyższe dla potrzeb studentów z niepełnosprawnościami – mówiła prof. Janina Filek – Nasza siła tkwi w dialogu, w akceptacji odmienności każdej uczelni. (…) Porozumienie, to znaczy zwycięstwo środowiska krakowskiego, a więc całego miasta. Niech ta moc będzie z nami nadal!”

W ramach Krakowskich Dni Integracji każdego roku wręczane są nagrody „Integralia”, będące wyrazem wdzięczności społeczności akademickiej za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym roku nagrodę główną „Integralia” przyznano Małopolskiemu Instytutowi Kultury.

Wręczono również nagrody wewnętrzne uczelni. Z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie tegorocznymi laureatami są: Instytut Historii UPJPII, w imieniu którego nagrodę z rąk rektora UPJPII ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały odebrał dr hab. Józef Cezary Kałużny, prof. UPJPII oraz Instytut Sztuki i Kultury UPJPII, w imieniu którego nagrodę odebrał dr Piotr Pajor. Rektor UPJPII dziękował pracownikom Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UPJPII, bo to m.in. dzięki ich zaangażowaniu UPJPII był jedną z pierwszych uczelni krakowskich, które do porozumienia przystąpiły.

Uroczystość odbyła się w pięknie odrestaurowanym Pałacu Krzysztofory, w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.