Aktualności

XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce 28 I 2016

22.01.2016 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
W czwartek 28 stycznia br. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie ks. dr Stanisław Grodź SVD z Katedry Religioznawstwa i Misjologii KUL, członek Zarządu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w Polsce wygłosi wykład Problem relacji chrześcijańsko-muzułmańskich wczoraj i dziś (godz. 16.30, UPJP II, ul. Franciszkańska 1, s. 111).
Wykład stanowi część krakowskich obchodów XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, a poprzedzi go nabożeństwo w intencji wyznawców islamu i dialogu katolicko-muzułmańskiego, któremu w bazylice Franciszkanów będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś (godz.15.30).
 
Z inicjatywą Dni Islamu oraz powołania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów wystąpiła w 1997 roku Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości, która nawiązała kontakty z duchownymi muzułmańskimi podczas wojny w Czeczenii. Nie bez znaczenia była też wielonarodowa i wielokulturowa tradycja Rzeczpospolitej, w tym ponad 600-letnia historia polsko-litewskich Tatarów. Na terenach Polski, Białorusi i Litwy żyje ich obecnie około 20 tys. Rada - forum unikatowe w skali świata - zyskało akceptację Konferencji Episkopatu Polski, Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz kolejnych papieży, począwszy od św. Jana Pawła II. Stała się trwałym pomostem w kontaktach między chrześcijanami i muzułmanami w Polsce. Pragnie służyć umacnianiu pokoju, zapobiegać agresji i konfliktom poprzez wzajemne poznanie i zrozumienie, m.in. organizuje konferencje naukowe i sympozja poświęcone dialogowi chrześcijańsko-muzułmańskiemu czy wydaje  oświadczenia.
 
Organizatorami  krakowskich obchodów Dnia Islamu są:  Archidiecezja Krakowska, Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII oraz ojcowie franciszkanie. 

Szczegóły na plakacie. Zapraszamy.


Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

26 stycznia 2016 r.


Już po raz szesnasty obchodzimy w Polsce Dzień Islamu w Kościele katolickim. Dzień ten Konferencja Episkopatu Polski w 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Mu­zułmanów wpisała do oficjalnego kalendarza Kościoła w naszym kraju. Temat tegorocznych obchodów pochodzi, jak co roku, z ostatniego przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Mię­dzyreligijnego do muzułmanów na zakończenie ramadanu i brzmi: „Chrześcijanie i muzuł­manie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii”.

Jeśli ma się w pamięci wydarzenia ostatniego roku, widać wyraźnie, że wezwanie to jest jak najbardziej na czasie. Światem zachodnim i światem muzułmańskim wstrząsały zamachy, ginęli ludzie. Są to przerażające wydarzenia, a tymczasem, jak pisze w swoim przesłaniu Pa­pieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego: „Życie jakiegokolwiek człowieka nie jest cen­niejsze niż życie innego z powodu przynależności do danej rasy czy religii. Dlatego nikomu nie wolno zabijać. Nikomu nie wolno zabijać w imię Boga; taki czyn byłby podwójną zbrod­nią: przeciwko Bogu i przeciw tej osobie”.

W naszym kraju miały ostatnio miejsce także ataki na miejsca kultu muzułmańskiego, na osoby o ciemniejszym kolorze skóry, wypowiadano negatywne opinie na temat wyznawców islamu przy okazji debaty na temat uchodźców. Rada z całą stanowczością potępia mowę nienawiści i stoi na stanowisku, że miejsca kultu wszystkich religii powinny być otoczone szacunkiem. Takie negatywne zjawiska naruszają zasady dobrosąsiedzkich relacji, tworzą atmosferę nieufności, a do tego naruszają prawo do wolności religijnej w Polsce

Muzułmanie i chrześcijanie, jak zauważyło w liście do chrześcijan Jednakowe słowo dla nas i dla was 138 uczonych i przywódców muzułmańskich, „stanowią razem ponad połowę ludności całego świata. Bez pokoju i sprawiedliwości między tymi dwiema społecznościami religijnymi nie może być mowy o pokoju na świecie.” Dlatego dla przezwyciężania nienawi­ści i przemocy konieczna jest właściwa edukacja młodzieży. Jak pisze Papieska Rada „Wszy­scy zaangażowani w kształcenie i wychowanie młodzieży na różnych polach edukacji po­winni uczyć świętości życia i wynikającej z niej godności każdej osoby ludzkiej – bez względu na pochodzenie etniczne, religię, kulturę, pozycję społeczną czy jej orientację poli­tyczną”.

W imieniu Rady pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w rozwój dialogu międzyreligijnego w naszym kraju, a także życzyć błogosławieństwa Bożego dla dalszej, wspólnej pracy na rzecz wzajemnego poznawania się wyznawców różnych religii w Polsce i na świecie oraz w podejmowaniu prac na rzecz zwalczania nienawiści i przemocy.

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Andrzej Saramowicz – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

 

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.
Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie Rady:
http://www.radawspolna.pl

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano