Aktualności

XVI międzynarodowa konferencja z cyklu Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej - "Solidarność europejska" 21-22 IX 2016

12.07.2016 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zapraszamy do udziału w XVI międzynarodowej konferencji z cyklu Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej - Solidarność europejska, która odbędzie się w dniach 21-22 września br. w Centrum Konferencyjnym Dwór w Tomaszowicach (32-085 Modlnica-Kraków, ul. Krakowska 68, www.dwor.pl).           

www.kosciol-europa.org.pl; www.kas.pl

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego:
bp prof. Tadeusz Pieronek

Tłumaczenie:
polski, niemiecki, angielski

Organizatorzy:

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Fundacja Konrada Adenauera w Polsce
Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu

Współpraca:

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE
Delegacja Polska w EPL (Chrześcijańscy Demokraci) w PE
Europejska Partia Ludowa
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE
Wydawnictwo „Wokół Nas”, Gliwice

 

Kardynał Stanisław Dziwisz witając gości konferencji 21 września br., mówił: Solidarność europejska dotyczy wielu obszarów bezpieczeństwa, emigrantów, energetyki. To wielkie wyzwanie dla rządów państw. Solidarność stała się dziś szczególnym imieniem miłości i testem autentyczności wiary chrześcijańskiej. Solidarność wyrastająca w kręgu dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. (…) Oby to wrześniowe spotkanie utrwaliło w nas postawę solidarności, zwłaszcza w tych obszarach, za które jesteśmy osobiście odpowiedzialni lub, w których możemy budzić solidarność w wymiarze społecznym, politycznym i kościelnym.

O.Olivier Poquillon OP, sekretarz generalny COMECE: Co mogą zrobić Kościoły, by ludzi gromadzić razem... Ludzi młodych z różnych środowisk. Bo rzeczywistość jest teraz w kryzysie – ostatnio byliśmy świadkami takich kwestii jak referendum i brexit w Wielkiej Brytanii. Jest więcej ksenofobii, więcej rasizmu, a to skierowane jest w mniejszości, w tym – Polskę. Musimy znaleźć wspólne cele. Musimy iść ścieżką Chrystusową, ale szukać rozwiązań praktycznych.

Prof. Jerzy Buzek, poseł do PE: Chcemy i musimy chronić środowisko naturalne w ogóle, to zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Przywołał kwestie poruszane przez papieża Franciszka w encyklice „Laudato si”, gdzie wzywa do korzystania z zasobów natury, ale tak, by nie niszczyć świata. Tak trzeba patrzeć na problem: Ziemię nie tyle odziedziczyliśmy po naszych przodkach, ale pożyczyliśmy od naszych dzieci.

Horst Langes, Honorowy Prezydent Fundacji R. Schumana w Luksemburgu: Przez Europę przeszło pęknięcie – tak piszą gazety. (…) Patrząc na wiele spraw, które się kiedyś działy możemy mówić, że jesteśmy w Europie tak silni, że powinno nam się wspólnie udać.

Abp dr Silvano M. Tomasi C.S., b. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie: Kryzysy, powolny rozwój gospodarczy, terroryzm – patrząc na to jest wrażenie, że Europa już jest zmęczona, słabnie, nie potrafi być innowacyjna, kreatywna, ma duże zasoby, ale wydaje się, że nie ma energii. Jan Paweł II mówił, że Europa musi się postarać i wrócić do wartości.

Andrzej Grzyb, poseł do PE, współprzewodniczący Polskiej Delegacji w EPL: Solidarność to jeden i drugi. Nie tylko wspólnota interesów, ale pokonywanie trudności razem. Nie możemy się ograniczać do pojmowania solidarności tylko jako symbolu. Skruszyliśmy komunistyczny kompleks, pojawiły się nowe państwa, ale pojawiły się też trudności.

 

Dokładny program konferencji na www.kosciol-europa.org.pl.

Relacja z konferencji w TVP Kraków, Kronika Krakowska 21.09.2016, godz.18.30

http://krakow.tvp.pl/27027334/europa-musi-byc-solidarna-rola-kosciola-w-procesie-integracji

Pliki do pobrania
plakat_8.pdf 9.32MB [ .pdf ]

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano