XVI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z serii Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja, "Ks. Paweł Smolikowski CR: życie dla Boga, Kościoła i społeczeństwa" 21 II 2018

09.02.2018 Konferencje, sesje

Ks. Paweł Smolikowski CR: życie dla Boga, Kościoła i społeczeństwa

21 lutego 2018 (środa), Centrum Resurrectionis, Kraków, ul. Ks. Stefana Pawlickiego 1

9.15 Otwarcie konferencji
Ks. Krzysztof Swół CR, przełożony Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców
Ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Sesja pierwsza
Ks. prof. dr hab. Stefan Koperek CR – przewodniczący
Były dziekan i emerytowany profesor Wydziału Teologicznego
Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Ks. prof. dr Andrzej Gieniusz CR
Papieski Uniwersytet Urbaniański w Rzymie
Postulator Generalny
Ks. Paweł Smolikowski CR: historia i stan aktualny procesu beatyfikacyjnego

Dr hab. Lilia Moroz-Grzelak, prof. IS PAN
Instytut Slawistyki
Polska Akademia Nauk
Bułgarzy w pismach ks. Pawła Smolikowskiego CR w świetle idei „zjednania Kościołowi Słowiańszczyzny”

Dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. KUL
Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich - Centrum UCRAINICUM
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Patriota ludu pobratymczego. Sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego CR misja wśród Rusinów

Ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal
Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Pisać i publikować, żeby człowiek stał się lepszym

11.00 Przerwa kawowa

11.30 Sesja druga
Ks. dr hab. Kazimierz Mikucki CR – przewodniczący
Instytut Teologiczny im. św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie (z afiliacją do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego)

Ks. dr hab. Robert Nęcek
Katedra Edukacji Medialnej
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Obraz wielkości i małości Polaków w przekazie „Rekolekcji czyli ćwiczeń duchownych” ks. Pawła Smolikowskiego CR

Ks. dr Damian Korcz CR
Mentorella, Włochy
Owocna współpraca z łaską Bożą według pism ks. Pawła Smolikowskiego CR

Ks. dr Wojciech Mleczko CR
Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych
Jak komunikować duchowość? Przykład ks. Pawła Smolikowskiego CR

Ks. dr Andrzej Sosnowski CR
Wydział Prawa Kanonicznego
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Prawna możliwość zmiany obrządku na przykładzie Sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego CR

13.15 Podsumowanie i zakończenie konferencji
Ks. prof. dr hab. Stefan Koperek CR

13.30 Przerwa obiadowa

16.00 Kościół Zmartwychwstańców, Kraków, ul. Łobzowska 10
Msza św. dziękczynna za ogłoszenie heroiczności cnót Czcigodnego Sługi Bożego o. Pawła Smolikowskiego CR
JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Uroczyste dziękczynienie za ogłoszenie heroiczności cnót o. Pawła Smolikowskiego odbędzie się 21 lutego 2018 roku w Krakowie pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Łobzowskiej 10 o godz. 16.00. Do wspólnego świętowania zaprasza Wspólnota Zmartwychwstańców.

Sługa Boży Ojciec Paweł Smolikowski CR, kapłan-zmartwychwstaniec, to świątobliwa postać Kościoła i Polski przełomu XIX i XX wieku. 15 grudnia 2017 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Pawła, a 19 grudnia został on ogłoszony przez Stolicę Apostolską.

Dewizą życiową życia o. Pawła Smolikowskiego były słowa „Wszystko dla Boga” i starał się je realizować przez całe swoje życie. Wychowawca, historyk, filozof, kierownik duchowy zmarł w Krakowie 11 września 1926 r.

program_internet.pdf 397.68KB [ .pdf ]