Aktualności
XVIII Konferencja Naukowa Etyki Mediów „Troska o media – troski mediów” w hołdzie ks. prof. Michałowi Drożdżowi 22–23 V 2024
28.05.2024
Konferencje, sesje
W dniach 22–23 maja 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się XVIII Konferencja Etyki Mediów, której organizatorem był Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej. Tegoroczna edycja zorganizowana pod hasłem „Troska o media – troski mediów” była dedykowana pamięci ks. prof. Michała Drożdża, którego praca i zaangażowanie przez lata kształtowały to coroczne, majowe spotkanie w Krakowie.
Dobór tematu nie był przypadkowy. To właśnie troska o różne medialne, jak i pozamedialne obszary zajmuje znaczną część dorobku naukowego Księdza Profesora, który jako zasłużony filozof i medioznawca przez wiele lat angażował się w promowanie wartości w przestrzeni medialnej. Jako twórca Krakowskiej Szkoły Etyki Mediów wielokrotnie pochylał się również nad omawianym podczas tegorocznych dyskusji problemem troski i beztroski. W swoich licznych wystąpieniach i publikacjach podkreślał konieczność postrzegania mediów przez pryzmat wartości, co – jak sam pisał – „stanowi konieczność dla naprawy i poprawy jakości współczesnej mediosfery”. Jego refleksje na temat troski o media, człowieka w mediach, wartości przekazywane przez media oraz bezpieczeństwo osób korzystających z technologii komunikacyjnych były kluczowe dla rozwoju dziedziny i stały się inspiracją do powstania wielu tegorocznych wystąpień.
Podczas pierwszej sesji „Ks. prof. Michał Drożdż in memoriam”, której przewodniczyła prof. dr hab. Iwona Hofman, prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, przedstawiciele ogólnopolskiego naukowego środowiska podzielili się ze zgromadzonymi w auli oraz połączonymi poprzez transmisję on-line słuchaczami, własnymi wspomnieniami, związanymi z osobą Księdza Profesora. Kolejne sesje – zarówno plenarne, jak i te odbywające się w trzech salach konferencyjnych – poświęcone były bardziej szczegółowym zagadnieniom dotyczącym troski o media, jak i trosk mediów.
W trakcie dwóch konferencyjnych dni uczestnicy mogli wysłuchać ponad 60 wystąpień przygotowanych przez blisko 80 ekspertów i badaczy z całej Polski, jak i spoza granic naszego kraju. Dyskutowano m.in. o tym, jak media mogą przyczyniać się do rozwoju społeczności i jakie wartości powinny promować, aby nie szkodziły integralnemu dobru człowieka. Prelegenci zwracali również uwagę na konieczność diagnostyki problemów i zagrożeń związanych z rozwojem technologii komunikacyjnych oraz na rolę mediów w kształtowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa.
Tegoroczna Konferencja Etyki Mediów miała na celu nie tylko uczczenie pamięci ks. prof. Michała Drożdża, ale również kontynuację Jego misji oraz pielęgnowanie dziedzictwa, które po sobie pozostawił. Uczestnicy pochylili się nad problemami, dylematami i wyzwaniami dzisiejszej mediosfery. Dyskutowano o jej wpływie na rozwój człowieka i społeczeństwa, podkreślając znaczenie etycznego podejścia do komunikacji i przekazu informacji. Był to zatem nie tylko hołd medioznawczego środowiska złożony Księdzu Profesorowi, ale również ważne, międzynarodowe forum wymiany myśli i refleksji nad aktualnymi wyzwaniami etycznymi, przed którymi stoją dzisiejsze media.
Urszula Dyrcz
Galeria
Pliki do pobrania