XXV Zjazd Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich z udziałem UPJPII

21.09.2022 Komunikaty

W jubileuszowym XXV Zjeździe Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, który odbył się w dniach 20–21 września 2022 r. w Bibliotece Politechniki Krakowskiej, uczestniczył rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała, jako przedstawiciel Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z jej przewodniczącą prof. dr hab. Elżbietą Żądzińską, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

W swojej prelekcji ks. prof. Robert Tyrała mówił o bibliotekach jako miejscach wspierających zdobywanie wiedzy przez studentów, ale także jako jednostkach udzielających wsparcia pracownikom naukowym w związku z oceną jakości prowadzonej przez nich pracy badawczej.

Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej uczelni bez repozytorium instytucjonalnego, czy szerzej – systemu do zarządzania badaniami naukowymi i uzyskiwania bieżącej informacji o prowadzonych badaniach i ich wynikach. Zakończona niedawno ocena jakości działalności naukowej uświadomiła nam – rektorom – że do właściwego monitorowania i sprawozdawania uzyskiwanych przez poszczególnych pracowników osiągnięć naukowych konieczne jest posiadanie wykwalifikowanego personelu i odpowiednich narzędzi – mówił rektor UPJPII.

Zwrócił uwagę, że w wielu uczelniach utworzono specjalne zespoły, które pracowały przy ewaluacji, a składały się w dużej mierze właśnie z pracowników bibliotek nabywając nowe kompetencje, które mogą i będą wykorzystywane w kolejnej ewaluacji.

Sądzę, że wszyscy rektorzy naszych polskich uczelni liczą na to, że doświadczenia zdobyte w związku z właśnie kończącą się i budzącą niemałe emocje ewaluacją zostaną wykorzystane przez pracowników bibliotek, którzy na co dzień zajmują się wsparciem nauki, do analizy przyrostu osiągnięć naukowych w poszczególnych dyscyplinach i u poszczególnych pracowników naukowych. Niezależnie od użytych narzędzi, czy to zaproponowanych przez ministra nauki, czy rozwiązań komercyjnych, analiza dorobku uczelni zaczyna się od jego zgromadzenia w repozytorium instytucjonalnym.

Kończąc swoje wystąpienie, rektor UPJPII przywołał słowa Jana Pawła II, które wypowiedział 11 czerwca 1999 roku, odwiedzając Bibliotekę Narodową w Warszawie: Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury… Biblioteka jest szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego, który odzwierciedla owo Boże Tchnienie, jakie towarzyszyło dziełu stworzenia świata i człowieka. Ojciec św. złożył również wówczas życzenia, by tchnienie Ducha było tu obecne i stawało się źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń ludzi nauki i kultury. [PEŁNY TEKST WYSTĄPIENIA]

W zjeździe uczestniczył także dyrektor Wydawnictwa Naukowego Sebastian Wojnowski, który od 1 września 2022 pełni obowiązki dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Podczas obrad omawiane były sprawy mające istotny wpływ na funkcjonowanie bibliotek akademickich działających na rzecz polskiego środowiska naukowo-badawczego, a zatem uczonych i studentów szkół wyższych.

Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich
została powołana w marcu 1997 roku (początkowo, do roku 2007 funkcjonowała pod nazwą Konferencja Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych). Pierwszy zjazd odbył się we wrześniu 1997 roku w Warszawie. W tym roku świętowano więc dwudziestopięciolecie. Była to okazja do wymiany informacji i opinii, ciekawych, inspirujących dyskusji, a także do nawiązywania nowych kontaktów, tym bardziej, że okres pandemii nie sprzyjał podobnym wydarzeniom rozluźniając wzajemne relacje.

Galeria

konferencja_dyrektorow_bibliotek_akademickich_2022_-_01.jpg konferencja_dyrektorow_bibliotek_akademickich_2022_-_02.jpg konferencja_dyrektorow_bibliotek_akademickich_2022_-_03.jpg