Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kamila Cierniaka - absolwenta filozofii na UPJPII

21.04.2020 Komunikaty

Wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z ogromnym żalem przyjęła wiadomość o śmierci Kamila Cierniaka - absolwenta Wydziału Filozofii UPJPII. Odszedł do Pana w wieku 26 lat.

Kamil interesował się nie tylko filozofią. Studiował też politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2016 roku dokonał rzeczy niezwykłej współrealizując z Pauliną Guzik (UPJPII) i Jakubem Stoszkiem, wówczas studentem dziennikarstwa na UPJPII, reportaż "Lourdes. Kamil kręci film" o pielgrzymce Zakonu Maltańskiego do Lourdes dla osób chorych i niepełnosprawnych.

Bo nie byłoby tej "niezwykłości", gdyby nie fakt, że Kamil od urodzenia chorował na rdzeniowy zanik mięśni, chorobę genetyczną, która pozwalała mu jedynie na ograniczone ruchy. Poruszał się przy pomocy  elektrycznego wózka, a pomimo cierpienia i fizycznych ograniczeń był młodzieńcem pełnym pasji, nigdy nie wątpiącym w sens nauki i pracy.

To właśnie one sprawiły, że studiował na dwóch uczelniach, a spełniając jedno ze swoich marzeń - wcielił się także w rolę reportera. Film "Lourdes. Kamil kręci film" wzbogacają kadry jego autorstwa, mimo iż organizm pozwalał mu jedynie na ograniczone ruchy dłonią.

Wszyscy, którzy dziś wspominają Kamila mówią o pięknie jego ducha, o mądrości i rozlicznych talentach, o miłości i radości które niósł innym ludziom. Wszystkim co czynił przekonywał, że zanik mięśni to nie wyrok, że cierpienie, to tylko jedna z barier, którą trzeba codziennie pokonywać, ale najważniejsze jest działanie, które może upiększać świat i drugiego człowieka.

Prawda, dobro i piękno - uniwersyteckie ideały - były drogą Kamila. Pozostajemy w modlitwie, aby miłosierny Bóg obdarzył Go radością i pięknem życia wiecznego.

Rodzinie, Mamie Kamila, która tak wiele miłości Mu poświęciła i wysiłku, by mógł realizować swoje plany składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele pw. NMP w Okulicach, w środę 22 kwietnia 2020 r. o godz. 12.00.

Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym.

Jak zawiadamia Rodzina - w Mszy św. może uczestniczyć 70 osób.

Reportaż "Lourdes. Kamil kręci film" (premiera w 2016 r. w TVP1):