Zaproszenie na procesję Bożego Ciała 20 VI 2019

11.06.2019 Komunikaty

Serdecznie zapraszam wszystkich Pracowników, Studentów i Doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie do uczestnictwa w procesji Bożego Ciała, która przejdzie z Wawelu na Rynek Główny w czwartek 20 czerwca br. Odbywać się  będzie pod hasłem "W mocy Bożego Ducha".

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą św. sprawowaną na dziedzińcu przed katedrą wawelską. Po zakończeniu Eucharystii procesja przejdzie drogą królewską przed bazylikę Mariacką na Rynku Głównym, zatrzymując się tradycyjnie przy czterech ołtarzach, przygotowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej.

ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII

Pierwszy z ołtarzy będzie opatrzony hasłem „Kościół – wspólnota napełniona Duchem Świętym” – to ważny przekaz podkreślający, że wspólnotę Kościoła tworzą ludzie ochrzczeni, jest on Mistycznym Ciałem Chrystusa, wspólnotą wiary. Kolejne - „Moc Ducha Świętego jest w Was” mówi o tym, że każdy bierzmowany otrzymał moc Ducha Świętego i jest powołany do ewangelizacji. Trzecie -  „Duch Święty daje miłość” wskazuje, że miłość to pierwszy owoc Ducha Świętego. Jako najwyższa wartość płynąca od Boga jest tą, do której powinno się dążyć i pragnąć. Czwarty ołtarz będzie głosił hasło „Głoście Ewangelię, ja jestem z Wami”. Na banerze przy tym ołtarzu będzie znajdowało się zdjęcie kuli ziemskiej, którą oświetla monstrancja. To znaczy, że Jezus przemawia do nas i nie należy się lękać lecz głosić Dobrą Nowinę, a wszyscy ochrzczeni są wezwani do tego, by dawać świadectwo.

Do udziału w uroczystościach Bożego Ciała zaprasza wszystkich metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski:

Każdego roku przed Bożym Ciałem odbywa się uwielbienie na Rynku Głównym. W tym roku poprzedzi je modlitewne Triduum przed Najświętszym Sakramentem o duchową odnowę Krakowa.

Modlitwa będzie się odbywać w kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niedzieli, 16 czerwca (od Mszy św. o godz. 21.37) do środy, 19 czerwca 2019 r. do godz. 15.00.

Modlitewne Triduum będzie także wprowadzeniem do wydarzenia ewangelizacyjnego “Jestem dobry” na Rynku Głównym przed Bazyliką Mariacką, które odbędzie się 19 czerwca (środa) w godzinach 19.00-22.00.