Zaproszenie: Warsztaty Historyczne dla Młodzieży szkół średnich organizowane przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII

17.09.2018 Komunikaty

Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie już po raz kolejny organizuje warsztaty, kierując je do młodzieży szkół średnich. Tegoroczne spotkania łączy wspólne hasło Dzieje miasta – dzieje człowieka.

Spotkania w ramach warsztatów odbywać się będą raz w miesiącu, począwszy od października, zwykle w trzecią sobotę miesiąca (patrz grafik załączony do niniejszego listu).

Każde spotkanie składać się będzie z dwóch części:

- część pierwszą stanowić będzie sesja edukacyjna w formie wykładu lub prelekcji, poświęcona tematyce danego warsztatu, prezentująca zjawiska społeczne lub kulturowe, przybliżająca dziedzictwo kulturowe nie tylko Polski, ale również Europy i świata – sesje edukacyjne zostaną poprowadzone przez kadrę naukową naszego Uniwersytetu oraz zaproszonych gości;

- uzupełnieniem części pierwszej będzie wyjście poza uniwersyteckie mury w ramach części drugiej warsztatów, wówczas młodzi adepci nauki będą mogli zajrzeć w miejsca i zobaczyć rzeczy, które zwykle pozostają niedostępne dla przeciętnych turystów czy mieszkańców Krakowa, jak np. witraż Stanisława Wyspiańskiego Bóg Ojciec – Stań się czy Dokument lokacyjny miasta Krakowa przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie.

Zaplanowany cykl siedmiu spotkań zakończy test wiedzy, którego laureaci otrzymają indeksy naszego Wydziału oraz cenne nagrody rzeczowe, natomiast wszystkim osobom regularnie uczestniczącym w zajęciach wydane zostaną certyfikaty poświadczające uczestnictwo. Ponadto nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczniów oraz opiekę naukową nad nimi w trakcie warsztatów otrzymają stosowne zaświadczenia odpowiednie do celów awansu zawodowego.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w naszych warsztatach pozwoli nie tylko na ubogacenie wiedzy i umiejętności, ale stanie się także okazją do zawarcia ciekawych znajomości z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Chcielibyśmy przede wszystkim, by warsztaty historyczne dały możliwość zafascynowania się tak historią jako dziedziną humanistyczną, jak i światem uniwersyteckim. Niech będą też cenną lekcją zapoznawania się ze środowiskiem akademickim i stanowią konkretny krok w kierunku owocnej, być może także naukowej, przyszłości młodych ludzi.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, zaś osoby zainteresowane przystąpieniem do wyżej wspomnianego  testu wiedzy i otrzymaniem akademickiego zaświadczenia zobowiązane są do regularnego uczestnictwa w spotkaniach (dopuszcza się maksymalnie 2 nieobecności). Limit miejsc wynosi 40 osób, jednak możliwe jest uczestnictwo w warsztatach jako wolny słuchacz, acz bez możliwości wzięcia udziału w teście końcowym. Zgłoszenia należy kierować drogą
e-mailową (podając: imię i nazwisko, telefon lub e-mail, szkołę i klasę) na adres: warsztatyhistoryczne@upjp2.edu.pl najpóźniej do 18 października 2018 r.

Kierownik Warsztatów                                                                      Dziekan WHiDK

dr hab. Józef Cezary Kałużny                                                         ks. prof. dr hab. Jacek Urban

WARSZTATY HISTORYCZNE

DZIEJE MIASTA – DZIEJE CZŁOWIEKA

20 X 2018 r.

Temat dnia: OD SMOKA WAWELSKIEGO DO AKADEMII KRAKOWSKIEJ – NARODZINY KRÓLEWSKIEGO GRODU

Wykład: O POCZĄTKACH MIASTA KRAKOWA

Warsztaty: GRA MIEJSKA „ŚLADAMI KRAKOWIAN – ZNANI I NIEZNANI BOHATEROWIE MIASTA”

17 XI 2018 r.

Temat dnia: CHWYĆ BOGA ZA NOGI I DOKOŃCZ DZIEŁO MISTRZA

Wykład: O KRAKOWSKICH ARTYSTACH SŁÓW KILKA

Warsztaty: KLASZTOR OO. FRANCISZKANÓW

15 XII 2018 r.

Temat dnia: VIVAT ACADEMIA, VIVANT PROFESSORES!

Wykład: UNIWERSYTET DAWNIEJ I DZIŚ

Warsztaty: ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZNYCH ŻAKÓW – MUZEUM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

12 I 2019 r.

Temat dnia: JAK KIEDYŚ W KRAKOWIE DOKUMENTY PISANO