Zastąp lęki marzeniami! – Papież Franciszek do studentów Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie 3 VIII 2023

03.08.2023 Komunikaty

1280.jpg

Dzisiejsze spotkanie Papieża Franciszka z młodzieżą akademicką na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie to ważne wydarzenie, które wzbudziło duże zainteresowanie w świecie akademickim. Wzięły w udział nim setki studentów i pracowników uczelni, którzy entuzjastycznie, brawami i okrzykami: „Viva Papa!” przyjęli Ojca Świętego. Wśród zgromadzonych był prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Rektor uniwersytetu, prof. Isabel Capeloa Gil, jednocześnie przewodnicząca IFCU (Międzynarodowa Federacja Uniwersytetów Katolickich), do której należy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, serdecznie powitała Papieża.

Podczas swojego przemówienia, Papież Franciszek poruszył wiele kluczowych tematów, które mają szczególnie głębokie znaczenie dla młodzieży akademickiej.

1. W terminie pielgrzym widzimy odzwierciedlenie ludzkiej kondycji, ponieważ każdy jest wezwany do konfrontacji z wielkimi pytaniami, które nie mają prostych lub natychmiastowych odpowiedzi, ale zapraszają do podróży, wyjścia poza siebie – powiedział Papież. Tym samym zwrócił uwagę na to, że edukacja to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale przede wszystkim podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania o sens życia.
  2. Franciszek przekazał również ważne przesłanie pełne odwagi: Zastąp lęki marzeniami. Nie bądź zarządcą lęków, lecz przedsiębiorcą marzeń! W ten sposób podkreślił wagę marzeń i aspiracji, które powinny zdominować nasze lęki i obawy.
  3. Nie mniej ważne było przesłanie o szkolnictwie wyższym. Papież powiedział, że byłoby marnotrawstwem, jeżeli uniwersytety miałyby edukować młode pokolenie tylko po to, by utrwalić obecny elitarny i nierówny system na świecie, w którym edukacja wyższa jest przywilejem dla nielicznych. Ta wypowiedź stanowi silne wezwanie do zmian w systemie edukacji, aby stał się on bardziej dostępny i demokratyczny.
  4. Wkład kobiet jest niezbędny. W zbiorowej nieświadomości, jakże często uważa się, że kobiety są drugorzędne, są rezerwowe, nie grają jako starterzy. To istnieje w zbiorowej nieświadomości. Wkład kobiet jest niezbędny.” Ta wypowiedź Franciszka jest ważnym przypomnieniem o równości płci i konieczności pełnego zaangażowania kobiet w życie społeczne.
  5. Papież mówił także: Jesteście pokoleniem, które ma najbardziej zaawansowane narzędzia naukowe i technologiczne, ale proszę, nie wpadajcie w pułapkę częściowych wizji. Nie zapominajcie, że potrzebujemy integralnej ekologii, musimy słuchać cierpienia planety wraz z cierpieniem ubogich. Papież wzywa więc młodzież akademicką do pełnej odpowiedzialności za przyszłość naszej planety.
  6. Franciszek przypomniał także o konieczności, aby wiara była przekonująca: Ponieważ jeśli wiara nie generuje przekonującego stylu życia, nie zakwasza ciasta świata. Nie wystarczy, by chrześcijanin był przekonany, on musi być przekonujący.

Spotkanie Papieża Franciszka z młodzieżą akademicką na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim przyniosło wiele ważnych refleksji. Przekaz Ojca Świetego jest ważny nie tylko dla młodych ludzi w Portugalii, ale dla wszystkich młodych ludzi na całym świecie, którzy szukają swojej drogi w życiu i szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem przemówienia Papieża Franciszka oraz obejrzenia nagrania spotkania:

Foto: Fb Universidade Católica Portuguesa