„Wenanty. Skromny i wielki” – premiera spektaklu 25 II 2023

08.03.2023 Komunikaty

spektakl_wenanty_skromny_i_wielki-1280_foto.jpg

W projekcie sezonu 2022/2023 obiektem naszych scenicznych dociekań stał się franciszkanin Sługa Boży Ojciec Wenanty Katarzyniec. Archiwa franciszkańskie skrywają spuściznę Wenantego, która liczy około 20 tomów. W naszym spektaklu staraliśmy się urealnić osobę Wenantego Katarzyńca, przywołać fragmenty wspomnień osób mu współczesnych, a także maleńką cząstkę świadectw tych, którzy doznali łaski za wstawiennictwem Ojca Wenantego. Dodatkowo – mając na uwadze niespokojny czas – chcieliśmy naszą pracą wnieść odrobinę optymizmu i wytchnienia.

dr Inka Dowlasz

W dniu premiery spektaklu, 25 lutego 2023 r., Krakowską Operę Kameralną przy ul. Miodowej 15 w Krakowie swoją obecnością zaszczycili: JM Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała; dziekan Wydziału Teologicznego, a zarazem kierownik ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku ks. dr hab. Jan Dziedzic, prof. UPJPII; ojcowie zakonni z klasztoru i bazyliki św. Franciszka w Krakowie oraz liczna grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku UPJPII, ich bliskich i przyjaciół.

Spektakl pt. Wenanty. Skromny i wielki uwieńczył trzecią edycję projektu „Aktywny senior z przyszłością!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Poprzednie premiery cyklu to Zosia i Zofia Tajber, Wikary z Niegowici.

Twórcy
scenariusz i reżyseria: Inka Dowlasz,
opracowanie muzyczne: Beata Czernecka,
ruch sceniczny: Anna Gawęda-Szternal/Urszula Sadowińska-Pardyak
scenografia i multimedia: Piotr Lakwaj,
muzyka: Faustyna Krajewska,
asystent reżysera: Zofia Podosek,
prowadzenie spektaklu: Piotr Lakwaj/Dawid Markowicz.

Wykonawcy
uczestnicy warsztatów „Życie jest teatrem” z projektu „Aktywny senior z przyszłością!”,
gościnnie: Roland Raizer.

Fot. Małgorzata Klimczuk