Żegnamy prof. Jerzego Vetulaniego

10.04.2017 Komunikaty

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II wyraża głęboki żal z powodu śmierci profesora Jerzego Vetulaniego – wybitnego uczonego, neurobiologa, biochemika, psychofarmakologa.

Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem honorowym Indian Academy of Neuroscience i Oxford Neurological Society. Doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Od lat 50. związany był z Instytutem Farmakologii PAN w Krakowie. Współpracował także m.in. z Collegium Medicum UJ, Państwową Wyższą Szkołą Teatralną w Krakowie i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Studenci Wydziału Filozoficznego naszej uczelni mieli szczęście uczestniczyć w niezwykle ciekawie prowadzonych przez profesora Vetulaniego wykładach, których głównym tematem były neurologiczne podstawy zachowań.

Prof. Jerzy Vetulani to autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, współtwórca hipotezy β-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. Zwolennik legalizacji leczniczej marihuany, zarazem krytyk represyjnej polityki narkotykowej w Polsce. Popularyzator nauki, przez ponad dwie dekady redaktor naczelny czasopisma "Wszechświat". W 1983 laureat Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Jerzy Vetulani był wielkim miłośnikiem sztuki, współzałożycielem kabaretu „Piwnica pod Baranami”, konferansjerem, osobowością sceniczną.

W 2002 roku był kandydatem na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych.

Rodzinie i wszystkim bliskim profesora pogrążonym w żałobie przekazujemy wyrazy współczucia. Dziękując Panu Bogu za to, że i z naszą społecznością akademicką zechciał się Profesor Jerzy Vetulani spotkać, by dzielić się swoją wiedzą i talentem, polecamy Go Bożemu miłosierdziu.

/Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele i Znajomi,

Pogrzeb Jerzego Vetulaniego odbędzie się we wtorek, 18 kwietnia 2017 o godz. 14:00 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uroczystość będzie miała charakter świecki i rozpocznie się w Sali Pożegnań przy bramie cmentarnej, od strony ul. Rakowickiej. Urna z prochami zostanie odprowadzona do Alei Zasłużonych, gdzie zostanie złożona. Będzie nam miło zobaczyć Was przy tej smutnej okazji.

W imieniu rodziny – Franciszek Vetulani/