Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC) w Bostonie z udziałem Rektora UPJPII 30 VII – 3 VIII 2022

09.08.2022 Komunikaty

W dniach 30 VII – 3 VIII 2022 w Boston College odbyło się 27. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC). Organizowane co trzy lata zgromadzenia, to wyjątkowa okazja dla wszystkich afiliantów, aby poruszyć najważniejsze tematy dot. uniwersytetów katolickich, przedyskutować najbardziej palące kwestie, podzielić się doświadczeniami, spostrzeżeniami i co zapewne najważniejsze – aby rozmawiać o kierunkach dot. przyszłości tychże uczelni. Tegoroczne obrady odbywały się pod hasłem „Dziedzictwo, a transformacja w świecie zmian. Przyszłość katolickiego szkolnictwa wyższego”. Uczestniczący w nich w Bostonie rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała mówi, że dyskusje dotyczyły szeregu istotnych spraw, w tym mowa była o konieczności nieustannego podnoszenia poziomu edukacji oraz nauki, przy zachowaniu tożsamości chrześcijańskiej i realizacji swojej misji oraz o niezbędnej międzynarodowej współpracy pomiędzy reprezentowanymi podczas Zgromadzenia w Bostonie uczelniami.

– Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie – jaka jest rola katolickiego szkolnictwa wyższego dzisiaj? Bardzo ważna była tematyka przyszłych trendów i wyzwań dla uniwersytetów katolickich (oczywiście nie omijając sytuacji COVID-19 i wojny w Ukrainie, ale także wychowania i edukacji katolickiej w obliczu małej, czy zmniejszającej się ilości praktykujących katolików). Niezwykle ważne było spojrzenie na przywódczą rolę uniwersytetu, budowanie wspólnoty w czasach kryzysu, a także na ważną kwestię przygotowania liderów dla katolickiego szkolnictwa wyższego. Bardzo istotne było też zwrócenie uwagi na misję uczelni i konieczność nieustannego kontynuowania jej mimo przeciwności oraz na globalne zaangażowanie dla dobra wspólnego. I w końcu – jakie jest zadanie uniwersytetu katolickiego w służbie społeczeństwu? – mówi w wywiadzie Rektor UPJPII.

Całość wywiadu z ks. prof. dr. hab. Robertem Tyrałą, rektorem UPJPII – w załączniku.

Jak podkreślił w wywiadzie Rektor ks. prof. Robert Tyrała – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie należy również do FUCE, organizacji pokrewnej, ale obejmującej europejskie uczelnie.

FUCE – Fédération des Universités Catholiques Européennes/European Federation of Catholic Universities/ Federación de Universidades Católicas Europeas (FUCE/EFCU), mająca siedzibę w Paryżu i Louvain-la-Neuve, wywodzi się i jest częścią zawiązanej w 1924 roku, a powołanej rok później na zjeździe w Paryżu międzynarodowej federacji uniwersytetów katolickich.

W 1965 r. Federacja Katolickich Uniwersytetów przyjęła nazwę Fédération Internationale des Universités Catholiques / Międzynarodowa Federacja Uniwersytetów Katolickich (FIUC), która została uznana w 1967 r. przez UNESCO.

Do Federacji należą rektorzy uniwersytetów i wyższych uczelni katolickich z większości państw europejskich, z przewagą przedstawicieli Europy Zachodniej (…).

Więcej o historii i działalności UPJPII w FUCE w załączniku.