Zmarł Arcybiskup Stanisław Nowak, były wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego, Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII) 12 XII 2021

13.12.2021 Pożegnania

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z głębokim żalem przyjęła wiadomość o śmierci Księdza Arcybiskupa Doktora Stanisława Nowaka, który przez wiele lat związany był z naszą uczelnią.

Ksiądz Arcybiskup dr Stanisław Nowak był człowiekiem doskonale znającym się na teologii duchowości, a przy tym był autentycznym mężem modlitwy i życia wewnętrznego. Gdy słuchaliśmy jego wykładów widać było, że nie tylko ma wielką wiedzę, ale potrafi poprzeć wszystko co mówił przykładem swojej pracy nad sobą. Był dla Wydziału Teologicznego PAT (dzisiaj UPJPII) jednym z najważniejszych filarów. Jako promotor wykształcił wielu ludzi Kościoła. Polecamy Go na Uniwersytecie Papieskim w naszych modlitwach, prosząc Boga, by Ten, o którym zawsze mówił z tak wielką pasją otworzył przed nim drzwi Domu Wieczności. Maryja, której bezgranicznie ufał niech Go wprowadzi do Radości na wieki.

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor UPJPII

Ksiądz arcybiskup doktor Stanisław Nowak
od roku 1971 prowadził katedrę teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od roku 1981 Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII).

Arcybiskup Stanisław Nowak, arcybiskup senior Archidiecezji Częstochowskiej urodzony w Jeziorzanach (1935 r.) po ukończeniu nauki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Jako motto posługi kapłańskiej obrał słowa św. Pawła Apostoła: „Miłość Chrystusa przyciska nas”.

W 1963 roku objął funkcję ojca duchownego w Krakowskim Seminarium Duchownym, którą pełnił do 1979 r. W latach 1967–1971 odbył także studia specjalistyczne z teologii w Instytucie Katolickim w Paryżu, które zakończył doktoratem. W tym samym roku (1971) zaczął prowadzić katedrę teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. W 1979 r. został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem częstochowskim 8 września 1984 r. Jako motto swojej posługi biskupiej obrał słowa: „Luxta crucem tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

W ramach prac Episkopatu Polski był w latach 1989–1996 przewodniczącym Komisji Maryjnej. W 1990 i 1994 brał udział w Synodach Biskupów w Rzymie. W latach 1994–2001 był stałym współpracownikiem Sekretariatu Synodu Biskupów. 24 czerwca 2004 papież Jan Paweł II ustanowił go drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Niepokalanej.

W lipcu 2010, po ukończeniu 75 lat złożył rezygnację z urzędu. Papież rozpatrzył ją formułą nunc pro tunc, prosząc metropolitę o kontynuowanie posługi do końca 2011. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI zwolnił go z funkcji arcybiskupa metropolity częstochowskiego i mianował na ten urząd biskupa Wacława Depo.

Był autorem wielu publikacji z zakresu teologii życia wewnętrznego.

Zmarł 12 grudnia br., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa.

źródło: KAI
zdj. A. Wojnar