Zmarł Kardynał Mirosław Vlk - metropolita praski, prymas Czech, doktor honoris causa UPJPII

23.03.2017 Komunikaty

Z wielkim smutkiem i ogromnym żalem wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przyjęła wiadomość o śmierci Jego Eminencji Księdza Kardynała Miroslava Vlka  ‒ metropolity praskiego, prymasa Czech i Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), laureata najwyższego uczelnianego wyróżnienia naukowego – tytułu doktora honoris causa naszej uczelni.

Decyzję w spawie nadania Jego Eminencji Kardynałowi Miroslavowi Vlkowi – tytułu doktora honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) podjął Senat uczelni chcąc uhonorować Eminencję w szczególności za:

- świadectwo wiary w trudnych czasach totalitaryzmu; mimo zakazu sprawowania funkcji kapłańskich przez 10 lat, wzmacniał wiarę i postawę chrześcijańską wiernych stając się wraz z innymi świadkami wiary tego czasu, znakiem nadziei na odrodzenie Kościoła i jego myśli teologicznej pogłębionej przez doświadczenie cierpienia;

- nowatorski i cenny wysiłek zmierzający do zachowania, a gdzie trzeba przywrócenia chrześcijańskiej tożsamości Europy, wykonywany przez Radę Konferencji Episkopatów Europy pod  jego kierunkiem, jako pierwszego spośród przedstawicieli Kościoła zza dawnej żelaznej kurtyny,  Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy;

- promowanie eklezjalnego braterstwa między Kościołami różnych regionów Europy, rozwijanie relacji ekumenicznych, dialogu w sprawach ważnych dla życia religijnego i publicznego.

Senat Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uznał także, że nadanie godności doktora honoris causa arcybiskupowi metropolicie Pragi będzie również potwierdzeniem pamięci             i wdzięczności Kościoła Krakowskiego za posługę wiary Kościoła w Czechach sprzed ponad tysiąca lat, a także podziękowaniem za udział profesorów z Pragi w tworzeniu zrębów Wydziału Teologicznego nowo erygowanego Wydziału Teologicznego w Krakowie.

Wręczenie Jego Eminencji Kardynałowi Miroslavowi Vlkowi dyplomu doktora honoris causa miało miejsce w Krakowie podczas uroczystego posiedzenia Senatu PAT w dniu 7 maja 2001 roku.

Uniwersytet z wdzięcznością wspomina śp. Kardynała Miroslava Vlka i poleca Go Miłosierdziu Bożemu. Rodzinę i Bliskich Eminencji otacza swoją pamięcią modlitewną.

ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak
rektor