Zmarł ks. prałat Mieczysław Turek 17 X 2017

23.10.2017 Komunikaty

17 października 2017 r. odszedł do Pana w 94 roku życia i 68 roku kapłaństwa Ksiądz Prałat Mieczysław Turek, wieloletni katecheta i duszpasterz kościoła św. Floriana w Krakowie i kolegiaty św. Anny oraz szkół muzycznych w Krakowie. Ks. Prałat przez wiele lat był także nauczycielem akademickim naszej uczelni.

Urodził się 23 marca 1924 roku w Krakowie, był synem znanego malarza Franciszka Turka. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. kardynała metropolity Adama Stefana Sapiehy 10 kwietnia 1949 roku w kaplicy krakowskiego Pałacu Biskupiego. W latach 1949 – 1952 był wikariuszem parafii w Poroninie, w latach 1952 – 1957 (m.in. z ks. Karolem Wojtyłą) wikariuszem w krakowskiej parafii św. Floriana. Od roku 1957 do wyrzucenia religii ze szkół pracował jako katecheta w Liceum Muzycznym, będąc równocześnie prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. W latach 1962 – 1972 był wikariuszem parafii św. Anny. Ci, którym dane było uczestniczyć w lekcjach religii prowadzonych przez ks. Mieczysława Turka wspominają je z ogromną wdzięcznością. „Salka katechetyczna pękała w szwach od nagromadzonej w niej młodzieży z wielu krakowskich liceów, a wśród nich uśmiechnięta postać w sutannie ze skrzypcami w rękach” – wspomina red. Tomasz Fiałkowski w jednym ze swoich artykułów w „Tygodniku Powszechnym” z 1999 r., z którym to przez lata jako publicysta, podobnie jak z miesięcznikiem „Znak” związany był ks. M. Turek. Były to bowiem lekcje jedyne w swoim rodzaju, „dające obraz Kościoła żywego, powagę łączącego z radością." Był również opiekunem Scholi przy parafii św. Anny, co z kolei pozostawiło niezatarte wspomnienia w pamięci osób pragnących śpiewać na chwałę Pana.

Przez 25 lat Ksiądz Prałat był wykładowcą naszej uczelni (1972 – 1997) – Papieskiego Wydziału Teologicznego – po zmianie nazwy –  Papieskiej Akademii Teologicznej.
21 lutego 1995 roku papież Jan Paweł II zaliczył go do grona swoich kapelanów.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 24.10.2017 w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie:

11.45 importa
 12.00 Różaniec
 13.00 Msza święta

Odprowadzenie od bramy Cmentarza Rakowickiego do grobu rodzinnego 14.00/14.15.

Prosimy wraz z duszpasterzami kolegiaty św. Anny oraz rodziną o modlitwę o wieczne szczęście za spokój duszy śp. Księdza Prałata Mieczysława Turka.