Aktualności
Zmarł Ksiądz Profesor Adam Kubiś, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w latach 1992–1998, 21 XII 2024
21.12.2024
Pożegnania
Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z głębokim bólem informuje, że dziś w wieku 96 lat, odszedł do Domu Ojca wieloletni rektor naszej uczelni Ksiądz Profesor Adam Kubiś.
W Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. Adam Kubiś pełnił przez trzy kadencje funkcję prorektora (1982–1991), a w latach 1992–1998 (dwie kadencje) piastował stanowisko rektora. Zawsze aktywnie uczestniczył w życiu Papieskiej Akademii Teologicznej, obecnie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który wiele zawdzięcza Księdzu Profesorowi, którego cała działalność kapłańska, naukowa, dydaktyczna i organizacyjna jest nie do przecenienia.
Jedenastego stycznia 2005 r. podczas uroczystości w katedrze wawelskiej z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa ks. prof. Adama Kubisia przyjmując „Księgę pamiątkową”, Ksiądz Profesor mówił: „Jeżeli miałbym powiedzieć, jak widzę całość swojego życia w służbie Chrystusa w Jego Kościele, co to życie stanowiło w jego najgłębszych motywacjach, to wyznam, że najdokładniej oddadzą to sparafrazowane słowa psalmisty (Ps 131), a mianowicie, że nigdy nie dbałem o rzeczy wielkie ani o to, co przerastałoby moje siły. Zawsze całą nadzieję pokładałem w Panu, zdając sobie sprawę, że wszystko, kim jestem i co czynię jest darem i tajemnicą”.
Czcigodny Księże Rektorze, za te słowa, świadectwo dobrego życia i dbałość o naszą uczelnię z całego serca wdzięczna pozostaje cała wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
JM Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała w związku ze śmiercią ks. prof. Adama Kubisia wystosował list do wspólnoty akademickiej UPJPII, w którym pisze: „Dzisiaj o godz. 11.02, w 96 roku życia i 71 roku kapłaństwa, odszedł do Domu Ojca nasz drogi ks. prof. dr hab. Adam Kubiś dr h.c. Był dla nas jak dobry ojciec i przewodnik na drodze do tego wszystkiego, co dzisiaj stanowi o specyfice i wyjątkowości Papieskiego Uniwersytetu. Miałem szczęście i zaszczyt odwiedzić go jeszcze wczoraj w Domu Księży w Swoszowicach i nie po raz pierwszy, ale jak się niestety okazało – ostatni, dziękować mu za wszelkie dobro jakie uczynił dla naszej uczelni (...)". [PEŁNA TREŚĆ LISTU]
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...
Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek 27 grudnia 2024 roku o godz. 16:30 w katedrze na Wawelu. Modlitwa różańcowa i czuwanie przy Zmarłym od godz. 16:00. W sobotę 28 grudnia br. Msza św. o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach (ul. Krakowska 2). Modlitwa i czuwanie przy Zmarłym od godz. 11:30. Po Mszy św. odprowadzenie Zmarłego na cmentarz w Mogilanach. |
Ksiądz prof. Adam Kubiś
urodził się 15 listopada 1928 r. w Bukowie. Ukończył szkołę podstawową w Skawinie, a egzamin dojrzałości zdał w Krakowie w 1947 r. Rozpoczął studia matematyczne, później teologiczne, które ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1953 r., otrzymując święcenia kapłańskie. Pełnił funkcje wikariusza i katechety (w parafiach: Trzemeśnia, Wadowice i Oświęcim), a także wychowawcy (prefekta) w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. 1963 r. rozpoczął studia teologiczne w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał doktorat, nastepnie przebywał na stypendium habilitacyjnym w Uniwersytecie Lowańskim w Belgii.
Po powrocie, w latach 1968–1999, ks. Adam Kubiś był zatrudniony najpierw w Papieskim Wydziale Teologicznym, następnie zaś na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (od 1982). Najpierw mając wykłady zlecone (1968–1970), potem jako zastępca profesora (1970–1978), a po habilitacji (18 XI 1978) – temat rozprawy brzmiał: „Kościół jako sakrament na II Soborze Watykańskim. Studium rozwoju doktryny” – w charakterze doktora habilitowanego i docenta. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w roku 1986.
Ksiądz Kubiś angażował się w liczne inicjatywy naukowe i kościelne. Został laureatem nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1999) oraz przyznanym przez Senat PAT w Krakowie Medalem Bene Merenti im. św. Jadwigi Królowej za szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. (2000). Był kanonikiem gremialnym w Kapitule Metropolitalnej w Krakowie. Jako prokurator kapitulny spowodował przywrócenie własności siedmiu kamienic Kapitule Metropolitalnej. Odzyskanie budynków przy ul. Kanoniczej stworzyło możliwość zorganizowania Muzeum Archidiecezjalnego, Instytutu Jana Pawła II oraz pomieszczeń rektoratu i administracji Papieskiej Akademii Teologicznej. Jako archiwariusz odzyskał wiele rękopisów rozproszonych w różnych archiwach i bibliotekach Polski i Krakowa, zwłaszcza cennych muzykaliów. Współorganizował procesy beatyfikacyjne (św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Jana Beyzyma SJ). W roku 1996 został mianowany prałatem honorowym papieża Jana Pawła II.
Był aktywny jako teolog w międzynarodowych kontaktach papieskiej uczelni w Krakowie ze środowiskami teologicznymi innych krajów, m.in. w Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC), do której struktur włączona została Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie. Był proszony o głoszenie wykładów na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Ruhry w Bochum, a także w innych uniwersytetach, m.in. w Moguncji, Passau, Regensburgu oraz w Wiedniu. W 1999 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Ruhry w Bochum.
Pod kierunkiem ks. prof. A. Kubisia powstało wiele prac magisterskich i doktorskich, był także recenzentem w wielu przewodach profesorskich, habilitacyjnych, doktorskich ze wszystkich wyższych uczelni katolickich w Polsce. Oceniał również liczne prace licencjackie i magisterskie w swojej macierzystej uczelni oraz z seminariów duchownych mających umowę o współpracy naukowej z krakowskim Wydziałem Teologicznym. Jako wykładowca i autor ponad 300 prac naukowych, szczególnie w dziedzinie teologii męczeństwa i eklezjologii, miał duży wpływ na rozwój teologii w Polsce i za granicą.
Był również inicjatorem założenia Wydawnictwa Naukowego Papieskiej Akademii Teologicznej oraz redaktorem wielu publikacji naukowych. Najpierw jako sekretarz, a następnie jako redaktor naczelny kierował wydaniem 24 tomów „Analecta Cracoviensia”, inicjując wymianę tegoż czasopisma z bibliotekami uczelni katolickich świata, zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC). Był pomysłodawcą serii „Studiów do dziejów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego”, inicjatorem serii studiów Wydziału Teologicznego „Studia” (9 tomów), Wydziału Historii Kościoła „Textus et studia” (7 tomów) i periodyku Wydziału Filozoficznego „Logos i ethos”. Doprowadził do wznowienia czasopisma „Polonia Sacra”. Znacząco przyczynił się także do rozwoju Biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej.
W Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie ks. prof. A. Kubiś pełnił przez trzy kadencje funkcję prorektora (1982–1991), a w latach 1992–1998 (dwie kadencje) piastował stanowisko rektora. Jako prorektor przyczynił się za rektoratu bp. prof. Mariana Jaworskiego do regulacji statusu cywilnego uczelni papieskich w Polsce, zwłaszcza stopni i tytułów naukowych oraz uznanie przez państwo polskie wszystkich stopni i tytułów naukowych nadanych wcześniej przez te uczelnie. Również jako prorektor przewodniczył Senackiej Komisji Statutowej, uczestnicząc w ten sposób w opracowaniu statutu Papieskiej Akademii Teologicznej.
Będąc rektorem PAT zorganizował w 1997 r. jubileusz 600-lecia Wydziału Teologicznego w Krakowie, w ramach których kulminacyjnym momentem była kanonizacja bł. Jadwigi Królowej, o której wyniesienie na ołtarze szczególnie zabiegał. Podczas tych uroczystości odbyło się między innymi spotkanie rektorów wszystkich wyższych uczelni Polski i wybitnych przedstawicieli świata nauki i kultury, a także przedstawicieli najwyższych władz państwowych i samorządowych Krakowa z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie oraz na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego (8 VI 1997).
Za rektoratu Księdza Adama Kubisia Papieska Akademia Teologiczna została przyjęta do Kolegium Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), a także do Kolegium Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Starając się o bazę materialną uczelni, największe znaczenie ma uzyskanie na rzecz Papieskiej Akademii Teologicznej parceli o powierzchni ponad 5 ha pod budowę biblioteki na os. Ruczaj w Krakowie, gdzie obecnie powstaje uniwersytecki Kampus Jana Pawła II.
Źródło: ks. Józef Morawa, opr. przygotowane na złoty jubileusz ks. prof. Adama Kubisia, 28 czerwca 2003 r.
Galeria
Pliki do pobrania
Ks. prof. Adam Kubiś – klepsydra
236.02KB [ .pdf ]