Zmarł Ksiądz Profesor Wojciech Życiński SDB - były dziekan Wydziału Teologicznego i prorektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

07.04.2020 Komunikaty

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyraża głęboki żal po śmierci Księdza Profesora Wojciecha Życińskiego, który zmarł dzisiejszej nocy po długiej i ciężkiej chorobie.

W latach 1994–1997 sprawował urząd prodziekana Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej, a w latach 1997–2000 dziekana tego wydziału. Od 2000 do 2006 był prorektorem Papieskiej Akademii Teologicznej ds. Nauki i Współpracy Krajowej i Zagranicznej. Od 1995 do 2017 pełnił funkcję kierownika najpierw II Katedry Dogmatyki, później Katedry Mariologii. Od 2012 roku był zwyczajnym członkiem Pontificia Accademia Mariana Internationalis. Ceniony autor wielu artykułów i monografii, szczególnie z zakresu mariologii m.in.: Johna H. Newmana teoria rozwoju doktryny mariologicznej, Lublin Wydawnictwo KUL 2010 oraz Matka, która pozostała Dziewicą, seria Horyzonty dogmatu, Kraków 2017.

Podczas ostatniej w roku akademickim 2018/2019 Rady Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie dziekowano przechodzącemu na emeryturę Księdzu Profesorowi za nieoceniony wkład w rozwój Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII wręczył wówczas ks. Wojciechowi Życińskiemu złoty medal Bene Merenti, przyznawany przez Senat za wyjątkowy wkład w rozwój Uczelni.

"Drogi Księże Profesorze, Wojciechu, raz jeszcze wyrażamy Ci podziękowanie za wkład w wielowymiarowy rozwój wpierw Papieskiej Akademii Teologicznej, dziś Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziękujemy za aktywność administracyjną, dydaktyczną, badawczą wyrażoną w licznych publikacjach, a także za wypromowanych magistrów, licencjuszy i doktorów. Wdzięczni jesteśmy za to, że uprawiana przez Ciebie teologia była praktyczna, bo pomagała zrozumieć innym, dlaczego wierzą, że była uosobieniem prostej wiary. Szczególne podziękowanie za twoje teksty o Maryi, Bożej Rodzicielce, którą ukazywałeś jako Tę, która objaśnia naszą historię, a przede wszystkim jako Matkę naszej teraźniejszości. Życzymy Ci spokojnej, bo od dziś emerytalnej twórczości, wolnej od pośpiechu i terminów. Wdzięczni Twoi współpracownicy." - tymi słowami dziekowano Księdzu Profesorowi na koniec poprzedniego roku akademickiego.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie łączy się w żalu i modlitwie z Rodziną Księdza Profesora, z Jego zakonnymi Współbraćmi, wyrażając ogromną wdzięczność za życie i dzieło Księdza Profesora, za wszystko co czynił dla rozwoju naszej Uczelni.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona we wtorek 14 kwietnia 2020 roku w kaplicy wewnętrznej Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, ul. Tyniecka 39.

9.00 – wprowadzenie ciała do kaplicy 9.30 – różaniec 10.00 – Msza św. 11.00 – wyjazd na Cmentarz Rakowicki 11.30 – odprowadzenie od bramy głównej Cmentarza Rakowickiego

Z powodu ograniczeń związanych z epidemią prosimy o powstrzymanie się od bezpośredniego uczestnictwa w pogrzebie. Pozostańmy z uczestnikami pogrzebu w łączności duchowej.

/Salezjanie/

/zdjęcia pochodzą z pożegnania przechodzącego na emeryturę Księdza Profesora Wojciecha Życińskiego, podczas ostatniej, w roku akademickim 2018/2019, Rady Wydziału Teologicznego UPJPII/