Zmarł o. dr Salezy Bogdan Brzuszek OFM, wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej

21.04.2021 Pożegnania

W klasztorze ojców franciszkanów na os. Azory w Krakowie zmarł 20 kwietnia 2021 r. o. dr Salezy Bogdan Brzuszek. Był wykładowcą teologii dogmatycznej i fundamentalnej, wicepostulatorem w procesach beatyfikacyjnych Jana XXIII, br. Alojzego Kosiby oraz męczenników II wojny światowej. Miał 88 lat.

O. Salezy Bogdan Brzuszek OFM był franciszkaninem z krakowskiej Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Urodził się 3 stycznia 1933 r. w Chruślinie (pow. Opole Lubelskie). Do zakonu wstąpił 21 sierpnia 1950 r. w Pilicy; święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1958 r. w Krakowie z rąk bp. Herberta Bednorza. Specjalistyczne studia z teologii dogmatycznej na KUL uwieńczył pracą doktorską w roku 1970.

Był adiunktem na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), gdzie wykładał teologię systematyczną. Ponadto prowadził zajęcia w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy, w Wyższym Instytucie Katechetycznym w Krakowie oraz w rodzimym WSD Franciszkanów w Krakowie-Bronowicach. Był członkiem Towarzystwa Teologicznego w Krakowie i Towarzystwa Dogmatyków Polskich.

Pod jego kierunkiem powstały 44 prace magisterskie, a jego bibliografia obejmuje ponad 370 artykułów naukowych, encyklopedycznych, recenzji oraz prac popularnonaukowych.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyraża głęboki smutek z powodu śmierci o. dr. Salezego Brzuszka. Pamiętamy i łączymy się w modlitwie prosząc, aby Miłosierny Pan obdarzył Go wieczną szczęśliwością.

Ceremonie pogrzebowe odbędą się w piątek 23 kwietnia br. o godz. 11:00 w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Krakowie-Azorach (ul. Chełmońskiego 41). Odprowadzenie ciała Zmarłego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w piątek 23 kwietnia br. o godz. 12:30, od bramy głównej.