Zmarł prof. dr hab. Adam Małkiewicz, wybitny znawca historii sztuki, wykładowca UPJPII

28.06.2021 Pożegnania

Z wielkim smutkiem i żalem Senat wraz z całą wspólnotą akademicką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przyjął wiadomość o śmierci Profesora Adama Małkiewicza, wybitnego historyka sztuki, znawcy architektury i teorii sztuki nowożytnej, emerytowanego profesora UJ, wykladowcy historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki i Kultury UPJPII w latach 2009–2016.

Prof. Adam Małkiewicz to wybitny historyk sztuki nowożytnej i znakomity badacz architektury nowożytnej, wybitny dydaktyk, człowiek wielkiej roztropności, o wyjątkowym poczuciu humoru, skromności i pełnym pokory podejściu do życia. Bardzo cenił swoją pracę w Instytucie Historii Sztuki i Kultury UPJPII w Katerze Historii Sztuki Nowożytnej. Jego wykłady cieszyły się zawsze wyjątkową popularnością wśród studentów, ze względu na erudycję Profesora i bardzo przekonujący tok narracji. Jego trzeźwy umysł, życiowa mądrość i roztropność, odkrywana w czasie posiedzeń rad Instytutu czy Wydziału, często inspirowała nas do różnych działań i nadal będzie nas inspirować - wspomina ks. prof. dr hab. Andrzej Witko, Katedra Historii Sztuki Nowożytnej WHiDK UPJPII.

malkiewiczadam.jpg

Profesor Adam Małkiewicz w swojej długiej karierze uniwersyteckiej pełnił trzykrotnie funkcję dyrektora Instytutu Historii Sztuki UJ, gdzie pracował w latach 1962–2007. Był kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Nowożytnej IHS UJ w latach 1989–2006.

Członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczący Komisji Historii Sztuki PAU, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, członek honorowy Stowarzyszenia Historyków Sztuki, były redaktor naczelny serii „Prace z Historii Sztuki Zeszyty Naukowe UJ” i „Folia Historiae Artium” (PAU), członek komisji redakcyjnej „Folia Historiae Artium”, „Rocznika Historii Sztuki” (PAN), czasopisma „Studia Waweliana” i „Rocznika Krakowskiego”.

W latach 1992–1996 był wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie, kierował Komisją Historii Sztuki PAU, był członkiem Komitetu Nauk o Sztuce PAU, Zarządu Stowarzyszenia Historyków Polskich i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Rad Muzealnych Muzeum Narodowego w Krakowie i Zamku Królewskiego na Wawelu.

W dorobku naukowym Profesora znajduje sie ponad 100 prac będących wynikiem badań i interpretacji dokumentów oraz źródeł materialnych, których treść nie traciła na aktualności przez dziesiątki lat. Są to m.in.: „Kościół św. św. Piotra i Pawła w Krakowie - dzieje budowy i problem autorstwa”, „Kościół Jezuitów; Kościół Franciszkanów”, „Teoria architektury w nowożytnym piśmiennictwie polskim” (1976), „Teoria et praxis. Studia z dziejów sztuki nowożytnej i jej teorii” (2000), „Rzym a barokowa architektura Krakowa” (2003).

Pan Profesor Adam Małkiewicz pozostanie w sercach oraz pamięci wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a Światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

Ostatnie pożegnanie Profesora Adama Małkiewicza odbędzie się w piątek 9 lipca o godz. 11:40 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.