Zmarł śp. ks. prałat Tomasz Chmura, wieloletni wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej, kanonik senior Kapituły Kolegiaty św. Anny w Krakowie 22 VIII 2023

23.08.2023 Pożegnania

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci Księdza Prałata dr. Tomasza Chmury, wieloletniego pracownika naukowego naszej uczelni, gdzie został zatrudniony 1 października jako asystent, a w 1973 roku jako adiunkt. Poświęcając się nauczaniu teologii moralnej był zatrudniony na naszej uczelni do 21 grudnia 2003 roku.

Msza św. pogrzebowa celebrowana będzie w czwartek 24 sierpnia 2023 roku o godz. 11:00 w Uniwersyteckiej Kolegiacie Świętej Anny w Krakowie. Następnie o godz. 15:00 nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu parafialnym w Choczni (od bramy).

Pozostajemy w modlitwie dziękując dobremu Bogu za dar życia i pracy Księdza Doktora Tomasza Chmury, który nie szczędził tak wielu starań i wysiłku dla formacji intelektualnej i duchowej alumnów i studentów przyczyniając się swoją pracą do dalszego rozwoju Wydziału Teologicznego naszej uczelni. Prosimy miłosiernego Boga o radość życia wiecznego dla śp. Księdza Tomasza Chmury.

Ks. Tomasz Chmura urodził się 21 grudnia 1937 roku w Choczni, tam też uczęszczał do szkoły podstawowej, by w 1952 roku rozpocząć naukę w Małym Seminarium Duchownym w Krakowie. Po zdanym egzaminie maturalnym we Wrocławiu w 1956 roku wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk wikariusza kapitulnego bp. Karola Wojtyły na Wawelu w roku 1962. Po święceniach, przez rok oddawał się pracy duszpasterskiej, jako wikariusz w Liszkach. Ale już w roku 1963 ks. Tomasz Chmura wrócił do seminarium duchownego w Krakowie, gdzie był prefektem w latach 1963–1968.

W roku 1965 otrzymał tytuł licencjata teologii na podstawie rozprawy pt. „Rola dogmatycznych założeń w metodologicznej strukturze teologii moralnej B. Häringa”, pisanej pod kierunkiem ks. prof. Ignacego Różyckiego. Po licencjacie został zatrudniony w Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie jako asystent w Katedrze Teologii Moralnej. Nominację podpisał 30 września 1967 roku ks. prof. Eugeniusz Florkowski, dziekan fakultetu.

Cztery lata później, w roku 1971 ks. Tomasz Chmura obronił doktorat pisany również pod kierunkiem ks. prof. Ignacego Różyckiego pt. „Rola idei naśladowania Chrystusa w teologii moralnej F. Tillmana”.

Następnie, tuż po obronie, ks. dr Tomasz Chmura został wysłany na Zachód, gdzie spędził dwa lata, poznając ośrodki teologiczne w Wiedniu, Rzymie, Fryburgu i Lowanium. W latach 1978–1979 był w Waszyngtonie na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. Po powrocie z pierwszego wyjazdu za granicę, w 1973 roku, ks. dr Tomasz został zatrudniony jako wykładowca na Wydziale Teologicznym w Krakowie.

W archiwum odnotowano jego udział w Międzynarodowym Kongresie Teologii Moralnej w Rzymie (7–12 kwietnia 1986) oraz w spotkaniach moralistów w ramach Komisji Episkopatu Polski. Był to czas, w którym głównie poświęcił się pracy dydaktycznej i jako wykładowca na Wydziale Teologicznym w Krakowie przekształconym następnie w Papieską Akademię Teologiczną.

Był pierwszym sekretarzem Rady Wydziału Teologicznego po jego odnowieniu.

Wśród publikacji ks. dr. Tomasza Chmury można wymienić m.in.:

• Kult liturgiczny św. Floriana w Krakowie w połowie XIV wieku, „Ruch Biblijny i Liturgiczny” 4 (1984),
  • Ksiądz Profesor Ignacy Różycki. W 10 rocznicę śmierci, „Analecta Cracoviensia” 25 (1993),
  • Z Raby Wyżnej przez Kraków na Watykan. Curriculum vitae Księdza Biskupa Stanisława Dziwisza, „Analecta Cracoviensia” 30–31 (1998–1999),
  • Miejsce sakramentu pokuty w strukturze Bożego dzieła miłosierdzia, [w:] Święto miłosierdzia Bożego, Kraków 1996, s. 71–99,
  • Opracował hasło Ignacy Różycki w Polskim słowniku biograficznym.

Do tego należy dodać szereg referatów, jakie wygłaszał na spotkaniach naukowych. Miał udział w tłumaczeniu tekstów Soboru Watykańskiego II oraz innych dokumentów Kościoła.

(Na podst. laudacji „Bogu i księdzu Tomaszowi dzięki!” wygłoszonej przez ks. prof. Edwarda Stańka podczas walnego zebrania Polskiego Towarzystwa Teologicznego w dniu 23 lutego 2010 roku z okazji wręczenia medalu Bene Merenti ks. prał. dr. Tomaszowi Chmurze)