Aktualności
„Życie i działalność kardynała Adama Stefana Sapiehy na tle epoki” – konferencja naukowa w Krakowie i Krasiczynie 8–10 IX 2022, relacja i zdjęcia
14.09.2022
Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Życie i działalność kardynała Adama Stefana Sapiehy na tle epoki – to temat trzydniowej konferencji naukowej, która odbyła się w Krakowie i Krasiczynie w dniach 8–10 września 2022 r.
Konferencja poświęcona była Księciu Adamowi Stefanowi Kardynałowi Sapiesze (1867–1951), który był wybitnym hierarchą Kościoła katolickiego, wywodzącym się ze znamienitej rodziny arystokratycznej, a swoją działalnością oraz postawą w pierwszej połowie XX wieku zasłużył na miano „Wielkiego Jałmużnika” i „Księcia Niezłomnego”.
Konferencję otworzył rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała podkreślając, jak bardzo ważne jest, że na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie budujemy na historii, bo jeśli byłoby inaczej nie zobaczylibyśmy dobrze perspektywy przyszłości.
W referacie wprowadzającym ks. prof. dr. hab. Józef Marecki, mówił że mimo upływu ponad 70 lat od śmierci kard A.S. Sapiehy, którego działalność była charyzmatyczna i wizjonerska, jest on wciąż niewystarczająco upamiętniony. Kard. Karol Wojtyła, świadom zasług swojego poprzednika, zainicjował działania na rzecz zachowania pamięci o nim, których wyniki zostały opublikowane w latach 80. XX w. w „Księdze Sapieżyńskiej”. Od kilku lat zespół historyków pod kierownictwem ks. prof. Józefa Mareckiego z katedry archiwistyki Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturalnego UPJPII prowadzi pogłębione badania nad życiem i działalnością kard. A.S. Sapiehy. W minionych latach zrealizowano m.in. projekt „Świadek Dziejów Narodu kardynał Adam Sapieha w źródłach archiwalnych”.
W ramach konferencji historycy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, specjalizujący się w historii XIX i XX w., wygłosili siedemnaście referatów. Odnosiły się one m.in. do roli Sapiehy w Episkopacie Polski oraz jego relacji z innymi hierarchami. Wskazywały na jego szeroko zakrojone zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących – uchodźców wojennych, ubogich i osób dotkniętych różnymi klęskami. Pokazywały tło epoki w której żył w takich krajach jak Słowacja i Węgry. Ponadto przybliżono miejsce w którym urodził się i dorastał Sapieha – Krasiczyn, nakreślono jego portret osobowościowy oraz dokonano analizy jego wizerunków plastycznych.
Podsumowując konferencję prof. Marecki powiedział, że spotkanie to daje początek tego co nas czeka w przyszłości – ukazywania kard. A.S. Sapiehy na tle epoki zarówno w gronie duchownych, biskupów, hierarchów, jak i innych – polityków, społeczników, czy działaczy charytatywnych. Życzył wszystkim uczestnikom konferencji, aby słowa z kroniki bonifratrów, zanotowane po śmierci tego hierarchy, że przynależna jest mu PAMIĘĆ TRWAŁA i PAMIĘĆ WDZIĘCZNA, były inspiracją w malowaniu portretu Sapiehy poprzez kontynuację pogłębionych badań naukowych.
Konferencji towarzyszyła wystawa przenośna oraz publikacja – pierwsza edycja źródłowa „Świadek Dziejów Narodu kardynał Adam Sapieha (1867–1951) w źródłach archiwalnych”.
Obok prelegentów i licznie zgromadzonych gości w auli Biblioteki Głównej UPJPII, Zespole Zamkowo-Pałacowym w Krasiczynie oraz przed ekranami monitorów w konferencji uczestniczyli m.in.: prezes Fundacji PRO ARTE ET HISTORIA Marek Żaczek; dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Robert Godek; dyrektor Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie Magdalena Ziemska oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu Waldemar Wiglusz.
Konferencję zwieńczyła Msza św. w intencji beatyfikacji kard. A.S. Sapiehy w kaplicy zamkowej w Krasiczynie oraz podróż studyjna uczestników projektu do miejsc związanych z kard. Sapiehą i jego rodziną.
/Stanisława Piotrowska, WHiDK UPJPII/
Szczegółowy program konferencji
Zapis wideo konferencji
Galeria
Pliki do pobrania