Życzenia świąteczne oraz list rektora UPJPII na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2021

20.12.2021 Komunikaty

Życzenia rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Boże Narodzenie 2021

(…) wieść o narodzinach Syna Bożego pociesza, a zarazem stawia wymagania.
Wiara pozwala nam odczuć, że Bóg otacza nas swoją czułą miłością,
jednocześnie zobowiązuje nas do czynnej miłości Boga i braci.

Jan Paweł II, fragment homilii wygłoszonej podczas mszy pasterskiej w bazylice watykańskiej, 2001

Bóg przychodzi na ziemię z miłości do nas i rodzi się człowiekiem. W imieniu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który w tym roku akademickim świętuje 625. rocznicę powołania Wydziału Teologicznego oraz 40. rocznicę powstania Papieskiej Akademii Teologicznej, życzę umiejętności przekraczania granic, które są w każdym z nas, abyśmy dzięki temu mogli każdego dnia wzbudzać i pielęgnować miłość do Boga i do człowieka. Niech przesłanie Karola Wojtyły o tym, że Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała (Karol Wojtyła, Pieśń o Bogu ukrytym) spełniają się w codzienności.

Błogosławionych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego 2022 roku.

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor UPJPII

Życzenia prorektor ds. studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Boże Narodzenie 2021

Szanowni Państwo Profesorowie, Szanowni Pracownicy Biblioteki, Administracji i Obsługi,
Drodzy Studenci i Doktoranci,

Boże Narodzenie... Narodzenie Mesjasza! To wydarzenie centralne w dziejach ludzkości. Oczekiwał go z niejasnym przeczuciem cały ród ludzki; oczekiwał go z wyraźną świadomością naród wybrany. Dzisiaj oczekujemy i MY. W tajemnicy Bożego Narodzenia objawia się pełnia prawdy o Jego planie zbawienia człowieka i świata. W tę noc Boża chwała staje się udziałem całego stworzenia, a w szczególności człowieka.

Dlaczego więc
Nie było miejsca dla Ciebie
W Betlejem w żadnej gospodzie
I narodziłeś się, Jezu
W stajni, w ubóstwie i chłodzie

Dlaczego więc
Nie było miejsca, choć szedłeś
Ogień miłości zapalić
I przez swą mękę najdroższą
Świat od zagłady ocalić

A dzisiaj czemu wśród ludzi
Tyle łez, jęków, katuszy?

Te słowa kolędy, tak pięknej, a jednak rzadko przypominanej, uzmysławiają nam współczesne trudy życia i samotność niejednego człowieka! W współczesnej kulturze redefinicji, papież Franciszek wzywa, aby nie sprowadzać Bożego Narodzenia jedynie do święta sentymentalnego czy konsumpcyjnego, bogatego w prezenty i dobre życzenia, ale ubogiego w wiarę chrześcijańską, a także w człowieczeństwo. Szukajmy sensu życia; wyzwolenia i pokoju – wyjdźmy na spotkanie Dziecięciu narodzonemu z Maryi!

W noc Bożego Narodzenia dzielmy radość Ewangelii: Bóg nas kocha, kocha nas tak bardzo, że dał swego Syna, jako naszego brata, jako światło w naszych ciemnościach. Do każdego z nas niech dotrze Boże orędzie z Betlejem: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką (...): dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2, 10-11). Niech nasze serca i domy otuli miłość płynąca z betlejemskiej, ubogiej szopki, ale wypełnionej obecnością Boga i dwóch najbliższych Mu osób na ziemi: Najświętszej Marii Panny – Matki i świętego Józefa – Opiekuna.

W czas radosnego oczekiwania kierujmy swe myśli zwłaszcza ku rodzinom, które połączą się w te dni świąt. Ci, którzy mieszkają daleko od rodziców, niech wyruszają w drogę i wracają do domu, aby się spotkać. Łamiąc się białym opłatkiem i składając sobie życzenia, nie zapominajmy o tych, którzy w tę NOC pozostaną w oddali, pochylając się nad chorymi i cierpiącymi; starszymi, bezdomnymi; stojących na straży naszego bezpieczeństwa. W sposób szczególny pochylmy się nad samotnymi i wspominającymi tych, których przy stole wigilijnym w tym roku zabraknie.

Przyjmijmy zatem przesłanie świętej nocy Bożego Narodzenia: oto objawia się miłość Boża do nas! Miłość, która jest łaską i wiernością, miłosierdziem i prawdą! Podnieś rączkę Boże Dziecię i na przekór trudnym epidemicznym czasom daj społeczności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w nadchodzącym Nowym Roku zdrowie, niegasnącą nadzieję, niewzruszoną wiarę, która pomaga pokonywać codzienne zniechęcenie, przeciwności i lęk, nieskończoną miłość i życzliwość do siebie nawzajem, pokój ludziom Jego upodobania.

Amen!

dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII
prorektor ds. studenckich i dydaktyki UPJPII

List rektora UPJPII na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Umiłowani Siostry i Bracia!

Po raz kolejny w naszym życiu przeżywamy święta Bożego Narodzenia. Zgodnie z polską tradycją, spotkaliśmy się z naszymi bliskimi przy wigilijnym stole. Okazaliśmy wiele miłości nie tylko naszym domownikom i rodzinie, ale także tym, których spotkaliśmy przypadkowo. Wszystko to nabiera właściwego sensu dlatego, że tak Bóg umiłował świat, że swego Syna dał (J 3, 16-18). Chrystus przyszedł na ziemię właśnie z miłości do człowieka – po to, aby człowiek mógł na wieki żyć w miłości Boga.

Gdy dzisiaj w liturgii czcimy Świętą Rodzinę – Jezusa, Maryję i Józefa – jeszcze wyraźniej dostrzegamy swoje posłannictwo codziennej miłości w naszych rodzinach. Św. Jan Apostoł mówi do nas o tym, że mamy wierzyć w imię Syna Bożego Jezusa Chrystusa i miłować się wzajemnie (zob. 1 J 3, 24). Nie inaczej da się zrozumieć życie Najświętszej Rodziny oraz życie każdej rodziny, także w dzisiejszym świecie, jak tylko poprzez relację wzajemnej miłości. Każda matka, ojciec i każde dziecko – słowem wszyscy – jesteśmy powołani do miłości. Ona właśnie nadaje sens naszej codzienności i naszemu dążeniu do szczęśliwości wiecznej. (…) (Pełny tekst listu).