Życzenia świąteczne oraz list rektora UPJPII na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2022

22.12.2022 Komunikaty

boze_narodzenie_2022-1280.jpg

Życzenia rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Boże Narodzenie 2022

Objawiła się miłość Boża do nas! Jego miłość jest łaską i wiernością, miłosierdziem i prawdą.
To On, wyzwalając nas z mroków grzechu i śmierci, stał się mocnym,
niewzruszonym fundamentem nadziei każdej istoty ludzkiej.
Śpiew liturgiczny powtarza to z radosnym naleganiem: Przyjdźcie, uwielbiajmy Go!
Przyjdźcie ze wszystkich stron świata, aby oglądać to, co zdarzyło się w betlejemskiej grocie.
Narodził się dla nas Odkupiciel i to jest dzisiaj, dla nas i dla wszystkich, darem zbawienia.

Jan Paweł II, fragment homilii wygłoszonej podczas mszy pasterskiej w bazylice watykańskiej, 1997

Niech Święta Bożego Narodzenia 2022 roku oraz Nowy Rok Pański 2023 obfitują w łaskę Boga oraz wierność chrześcijańskim ideałom. Życzę każdego dnia przekraczania progu nadziei, bo tylko trwałe i prawdziwe jest to, co przynosi nam Nowonarodzony Jezus Chrystus!

Dlatego też śpiewamy z głębi serca: Przyjdźcie, uwielbiajmy Pana! Niech Dziecię Boże nieustannie błogosławi!

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor UPJPII

List rektora UPJPII na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2022

Umiłowani, Siostry i Bracia!

W dzisiejszej liturgii Słowa stajemy się świadkami tego, że Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu (Dz 6, 8), przemawiał z natchnienia Ducha Bożego, a kiedy go kamienowano, modlił się za swoich oprawców. Chrystus już wcześniej zapowiedział w głoszonej przez siebie Ewangelii, że jego nauka będzie sprzeciwem dla świata. Jego zaś wyznawcy w prześladowaniu nie pozostaną sami, bo Boży Duch będzie z nimi. Gdy nawet będą w nienawiści z powodu imienia Chrystusa, zapewnia, że kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony (Mt 10, 22).

Taka też jest przez wszystkie wieki sytuacja Ewangelii i Chrystusa w świecie. Także dzisiaj przecież stajemy się świadkami zmagania o poszanowanie chrześcijańskich ideałów i wartości. Gdy obserwujemy pogubienie się wielu ludzi, pogoń za tym co doczesne oraz życie, jakby Boga nie było, my na Papieskim Uniwersytecie chcemy opowiadać się nieustannie po stronie człowieka, który stworzony na obraz Boży, jest Jego najpiękniejszym dziełem. Bo jak głosił papież Jan Paweł II: człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze oraz, że kultura jest tym, przez co człowiek jako człowiek staje się bardziej człowiekiem: bardziej „jest” (Jan Paweł II, Przemówienie w UNESCO, 1980). Chcemy iść w swojej codzienności w stronę niezmiennych i trwałych fundamentów wiary i wracać nieustanie do źródeł chrześcijańskiej kultury. (…)  [PEŁNY TEKST LISTU]