Stypendium dla obcokrajowców

Komunikat 5/2023 z 4 VII 2023 r. ws. świadczeń dla cudzoziemców w roku akademickim 2023/2024

06.07.2023

 

Cudzoziemcem w rozumieniu prawa polskiego, jest każda osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa. Osoby, które posiadają jednocześnie paszport polski (obywatelstwo) oraz paszport innego państwa lub kilku innych krajów, są z mocy prawa traktowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak obywatele polscy.

O stypendium socjalne, zgodnie z art. 324 ust. 3 ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” mogą ubiegać się cudzoziemcy podejmujący i odbywający w Polsce studia, jeśli:

  1. Są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i spełniają jeden z niżej wymienionych warunków:
    1. pracują na własny rachunek lub są pracownikiem, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 „Ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin” (Dz. U. z 2021 r. poz. 1697),
    2. zachowują prawo pobytu w przypadkach, o których mowa w art. 17 ustawy, o której mowa w lit. a,
    3. posiadają prawo stałego pobytu – oraz członkowie jego rodziny, mieszkający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Są obywatelami Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 lit. b lub d „Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej” (Dz. Urz. UE L 29 z 31.01.2020, str. 7, z późn. zm. 6) oraz członków jego rodziny, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i spełniają jeden z niżej wymienionych warunków:
    1. pracującą na własny rachunek lub są pracownikiem, o których mowa w art. 2 pkt 5 i 7 „Ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin” (Dz. U. z 2021 r. poz. 1697),
    2. zachowują prawo pobytu w przypadkach, o których mowa w art. 17 ustawy, o której mowa w lit. a,
    3. posiadają prawo stałego pobytu – oraz członkowie jego rodziny, mieszkający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Posiadają zezwolenie na pobyt stały lub są rezydentami długoterminowi UE.
  4. Posiadają zezwolenie na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust.1 pkt 3 lub 4 ustawy o cudzoziemcach.
  5. Posiadają status uchodźcy nadany w RP lub korzystają z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium RP.
  6. Posiadają certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1.
  7. Posiadają Kartę Polaka lub decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia.
  8. Są małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP, mieszkającym na terytorium RP.

Wymienieni wyżej studenci cudzoziemcy mogą ubiegać się również o kredyt studencki.

Cudzoziemcy uprawnieni do ubiegania się o stypendia socjalne składają dokumenty stanowiące podstawę do ustalenia prawa do stypendium przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego w rozumieniu „Ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego” (Dz. U. z 2016 r. poz. 1222 z późn. zm.). Nie może być to tłumacz z Ukrainy lub innych państw.

Jeżeli studenci cudzoziemcy (lub jego rodzice) w roku podatkowym poprzedzającym rok akademicki przebywali na terytorium Polski, to składają zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego oraz zaświadczenie o dochodach od polskich pracodawców. W przypadku, gdy studenci nie rozliczali się z Urzędem Skarbowym, składają zaświadczenie Urzędu Skarbowego, iż nie składali deklaracji podatkowej.

Szczegółowe przepisy określające zasady i sposób dokumentacji dochodów w rodzinie zawarte są w Regulaminie świadczeń stypendialnych dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (zał. do Uchwały Senatu z dnia 26 czerwca 2023 r. nr 65/2023) ustalonych na podstawie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” (Dz. U. z 2022 r., poz. 574 z późn. zm.).

Studenci i doktoranci cudzoziemcy mogą się również ubiegać o stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, stypendium za wyniki w nauce lub sporcie finansowane przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową lub samorządową osobą prawną.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy podjęli i odbywają w Polsce studia począwszy od roku akademickiego 2019/2020 uprawnieni są do ubiegania się o pozostałe rodzaje świadczeń stypendialnych, tj.:

  • stypendium rektora,
  • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
  • zapomogę,
  • stypendium ministra.

Wnioski o przyznanie:

  • stypendium socjalnego wraz z oświadczeniem o dochodach,
  • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
  • stypendium rektora,
  • zapomogi

należy zarejestrować w systemie USOSweb, a następnie wydrukować, podpisać i dostarczyć drogą pocztową wraz z kompletem wymaganej dokumentacji na adres:

Dział Spraw Studenckich
ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków

Rejestracja wniosków stypendialnych składanych przez studentów i doktorantów na I semestr odbywa się do 10 października 2023 r. Termin składania wniosków o stypendium socjalne na II semestr 2023/2024 upływa 15 lutego 2024 r.

Studenci i doktoranci pochodzący z krajów byłego Związku Radzieckiego i krajów Europy Środkowo-Wschodniej uprawnieni są również do wnioskowania o przyznanie stypendium z własnego funduszu, z części wspieranej przez Fundację Jana Pawła II. Wniosek o przyznanie stypendium z własnego funduszu stanowi Załącznik 2 (Wniosek o przyznanie stypendium naukowego z Fundacji Jana Pawła II) do Regulaminu własnego funduszu na stypendia za wyniki w nauce dla studentów oraz stypendia naukowe dla doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zatwierdzonego przez Senat UPJPII w dniu 26 czerwca 2023 r. Uchwałą nr 64/2023 r.

Wniosek o przyznanie stypendium należy wydrukować, podpisać i dostarczyć wraz z wymaganymi załącznikami do Działu Spraw Studenckich do 15 października 2023 r.

 

Wszelkich informacji w sprawach stypendialnych udziela

Dział Spraw Studenckich
ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków
(Budynek Biblioteki Głównej)

tel. 12 8898 523, 505 498 700
e-mail dss@upjp2.edu.pl

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano