Stypendium rektora

Komunikat 4/2023 z 4 VII 2023 r. ws. świadczeń stypendialnych dla studentów UPJPII przyznawanych na rok akademicki 2023/2024 (stypendia socjalne, stypendia dla osób niepełnosprawnych, stypendia rektora, zapomogi)

05.07.2023

  

1. Podstawa prawna

Kwestie dotyczące przyznawania świadczeń dla studentów regulują przepisy:

  • Art. 86–95 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” (Dz. U. z 2021 r.  poz. 478, z późn. zm.),
  • „Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych” (Dz. U. z 2020 r. poz. 111, z późn. zm.) – w zakresie zasad ustalania wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie,
  • Regulamin świadczeń dla studentów ustalany przez rektora w porozumieniu z samorządem studenckim,
  • „Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego” (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) – do prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach przyznawania świadczeń.

 

2. Rodzaje świadczeń dla studentów

Student może ubiegać się o bezzwrotne świadczenia w formie:

  • stypendium socjalnego,
  • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
  • stypendium rektora,
  • zapomogi.

 

3. Adresaci świadczeń

Świadczenia mogą otrzymywać studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, niezależnie od wieku, kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich.

Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta.

W ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:

  1. pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
  2. drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.

W przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów, łączny okres, przez który przysługują świadczenia, jest dłuższy o 2 semestry, tj. wynosi łącznie 14 semestrów.

Prawo do świadczeń nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:

  • magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
  • licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

 

4. Ustawowe kryteria przyznawania świadczeń

4.1. Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1294,40 PLN.

Zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:

  • studenta,
  • małżonka studenta,
  • rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta,
  • będące na utrzymaniu ww. osób dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Student, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych i potwierdzi ten fakt w oświadczeniu oraz spełnia warunki, o których mówi ustawa, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby, o ile udokumentuje swoją niezależność finansową od rodziców czy opiekunów prawnych lub faktycznych oraz zdolność do prowadzenia odrębnego gospodarstwa domowego.

W uzasadnionych przypadkach student może się ubiegać o zwiększenie stypendium socjalnego.

Zgodnie z Regulaminem świadczeń dla studentów i doktorantów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie z dnia 26 czerwca 2023 r., stanowiącym załącznik do Uchwały Senatu nr 65/2023 z dnia 26 czerwca 2023 r. o zwiększone stypendium socjalne może ubiegać się student, jeśli spełnione zostanie jedno z poniższych kryteriów:

  • zamieszkiwanie przez studenta w domu studenckim lub obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do UPJPII uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał kształcenie, pod warunkiem, że średni dochód w gospodarstwie nie przekracza 780 PLN (kwoty ustawowej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta gwarantującej otrzymanie stypendium socjalnego),
  • korzystanie przez wnioskodawcę lub pozostawanie wnioskodawcy na utrzymaniu rodziny korzystającej ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej w formie zasiłków stałych lub zasiłków okresowych,
  • sieroctwo lub półsieroctwo wnioskodawcy, który nie ukończył 25. roku życia,
  • niepełnosprawność rodzeństwa lub rodzica wchodzącego w skład gospodarstwa domowego studenta.

Student, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej (od 1 stycznia 2022 r. 600 zł netto), dołącza do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu w roku złożenia wniosku o stypendium ze świadczeń z pomocy społecznej przez niego lub przez członków jego rodziny.

Nie dołączenie takiego zaświadczenia skutkuje odmową przyznania świadczenia przez komisję stypendialną i odwoławczą komisję stypendialną.

W przypadku, gdy student lub członkowie jego rodziny nie korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej, komisja stypendialna albo odwoławcza komisja stypendialna może przyznać temu studentowi stypendium socjalne, jeżeli udokumentował źródła utrzymania rodziny.

Sposób dokumentowania i obliczania dochodu uprawniającego do stypendium socjalnego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie określają załączniki:

do Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów z dnia 26 czerwca 2023 r. zatwierdzonego przez Senat UPJPII Uchwałą 65/2023.

4.2. Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 „Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych” (tj. orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym).

4.3. Stypendium rektora przyznaje się nie więcej niż 10% studentom na określonym kierunku studiów. Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium rektora określa regulamin świadczeń dla studentów.

Zasady oceny wniosków o stypendia rektora dla studentów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie definiuje Załącznik 12 (Zasady oceny wniosków o stypendium rektora dla studentów) do Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów z dnia 26 czerwca 2023 r.

Ustawa gwarantuje również obligatoryjne przyznanie przez uczelnię stypendium rektora, jeżeli zawnioskuje o nie student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:

  • laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
  • medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.

4.4. Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym. Przyznanie zapomogi na podstawie danych okoliczności wyklucza możliwość ponownego pozytywnego rozpatrzenia wniosku o świadczenie na podstawie tego samego stanu faktycznego.

 

5. Okres przyznawania i wypłacania świadczeń

Stypendium socjalne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przyznawane jest na jeden semestr od dnia złożenia wniosku (w semestrze zimowym w okresie od października do lutego włącznie, w semestrze letnim w okresie od marca do czerwca włącznie).

Stypendium rektora na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przyznawane jest na rok akademicki (na okres od października do czerwca włącznie, a w przypadku studentów, którzy rozpoczynają rok akademicki od semestru letniego od marca do czerwca włącznie i od września do lutego włącznie).

Stypendium dla osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przyznawane jest na rok akademicki od dnia złożenia wniosku (w okresie od października do czerwca włącznie), o ile w tym czasie zachowuje również ważność orzeczenie o niepełnosprawności.

Zapomoga może zostać przyznana nie więcej niż dwa razy w danym roku akademickim.

Decyzja o przyznaniu świadczenia wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym student utracił prawo do świadczenia z powodu uzyskania tytułu zawodowego, został skreślony z listy studentów na kierunku studiów, na którym otrzymywał świadczenie, albo upłynął okres 12 semestrów (lub 14 semestrów w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 11 albo 12 semestrów) przysługiwania świadczeń.

 

6. Sposób składania wniosków o przyznanie świadczenia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

Studenci rejestrują wnioski na USOSweb w zakładce DLA WSZYSTKICH – WNIOSKI, a następnie drukują, podpisują i dostarczają/przesyłają drogą pocztową wraz z kompletem wymaganych dokumentów do Działu Spraw Studenckich.

Rejestracja wniosku w USOSweb jest tylko czynnością techniczną i nie stanowi złożenia wniosku. W przypadku ubiegania się o stypendium socjalne student, poza wnioskiem o stypendium, zobligowany jest zarejestrować, wydrukować i dostarczyć do Działu Spraw Studenckich podpisane oświadczenie o dochodach.

Do wniosku o przyznanie każdego ze świadczeń, poza załącznikami pozwalającymi na rozpoznanie sprawy i ocenę wniosku, musi zostać załączone wydrukowane i podpisane oświadczenie o studiach Załącznik 6 (Oświadczenie o studiach).

 

Wszelkich informacji w sprawach stypendialnych udziela

Dział Spraw Studenckich
ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków
(Budynek Biblioteki Głównej)

tel. 12 8898 523, 505 498 700
e-mail dss@upjp2.edu.pl

Korespondencja mailowa odbywa się wyłącznie ze skrzynek poczty uczelnianej w USOSweb.

 

7. Terminy składania wniosków

Wszyscy studenci, którzy będą ubiegać się o przyznanie świadczeń stypendialnych (stypendia socjalne) w I semestrze roku akademickiego 2023/2024 składają wnioski w terminie do 10 października 2023 r.

Dla studentów, którzy będą ubiegać się o przyznanie stypendium socjalnego w II semestrze roku akademickiego 2023/2024 termin składania dokumentów upływa 15 lutego 2024 r.

Termin złożenia wniosku o przyznanie stypendium rektora wraz z dokumentami potwierdzającymi uzyskane osiągnięcia upływa 10 października każdego roku, a dla studentów rozpoczynających studia w semestrze letnim – w terminie 10 dni od daty rozpoczęcia tego semestru.

Termin składania wniosków oznacza datę złożenia/wpływu kompletnej, wymaganej do rozpatrzenia sprawy dokumentacji.

 

Zasady przyznawania świadczeń, o których mowa  art. 86 ust. 1 pkt 1–4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczą również doktorantów na studiach doktoranckich.

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano