Ks. dr hab. Andrzej Wójcik

Ks. dr hab. Andrzej Wójcik urodził się w 1969 r. w Bolesławiu k. Olkusza. Po ukończeniu studiów na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1989–1995) uzyskał stopień magistra teologii na podstawie pracy magisterskiej zatytułowanej „Rola nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego w rozwoju życia wewnętrznego chrześcijanina w ujęciu biskupa Józefa Sebastiana Pelczara”. Po ukończeniu formacji w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej został wyświęcony na kapłana 10 czerwca 1995 r. Jest inkardynowany do Archidiecezji Krakowskiej.

W latach 1995–1997 pracował jako wikariusz w parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce. W 1997 r. podjął studia licencjacko-doktoranckie na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie (Hiszpania) zwieńczone w 2001 r. uzyskaniem stopnia doktora prawa kanonicznego na podstawie dysertacji zatytułowanej „La unión de hecho y el matrimonio. Análisis de la dimensión de justicia”. Doczekała się ona wydania książkowego zatytułowanego „Pareja de hecho y matriomonio. Un estudio de las diferencias” (Pamplona 2002) jako nr 9 w serii „Cursos y programas especializados” wydawanej przez Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.

W latach 2001–2003 pracował jako asystent, od roku 2003 zaś jako adiunkt w Katedrze Prawa Osobowego i Ustroju Kościoła Wydziału Prawa Kanonicznego (wcześniej Instytutu Prawa Kanonicznego) Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (wcześniej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie). W latach 2001–2008 pełnił urząd obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie. Od roku 2007 jest kapelanem wspólnoty świeckiego życia konsekrowanego (Wspólnota Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla). Od roku 2008 r. odpowiada za Ośrodek Katechumenalny przy krakowskim kościele św. Marka. Jest także rektorem tego kościoła.

W 2017 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego prawa kanonicznego na podstawie dorobku naukowego oraz monografii zatytułowanej „Ciało jako otwarta granica. Perspektywa rozumienia prawa Kościoła oraz jego wybranych instytucji” (Kraków 2016). Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół problemu istoty oraz struktury małżeństwa stanowiącej paradygmat zarówno systemu prawa kościelnego, jak i państwowego.

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano