17. Dni Tischnerowskie 20 – 22 IV 2017

04.04.2017 Konferencje, sesje

Podczas tegorocznych Dni Tischnerowskich naszą refleksję skierujemy ku pojęciom: „inny”, „obcy”, „bliźni”. Człowiek był zawsze w centrum zainteresowań ks. prof. Józefa Tischnera. Jako duszpasterz, czy jako filozof nigdy nie tracił z oczu człowieka. Pod koniec życia raz jeszcze powrócił do tematu spotkania. W jego komputerze zachowały się trzy eseje, którym nadał roboczy tytuł „Inny”. W filozoficznych tekstach zadaje pytanie – jak to możliwe, że dochodzi lub nie dochodzi do spotkań? Co dzieje się gdy przecinają się drogi dwóch osób? Wojciech Bonowicz w tekście wprowadzającym do 17. Dni Tischnerowskich napisał: ”W jaki sposób inny staje się bliskim (czy bliźnim)? Co powoduje, że ludzie bliscy (bliźni) nagle stają się obcy? Zdaniem Tischnera, to co najważniejsze dzieje się w mowie. To w mowie „objawia się” nam drugi i my „objawiamy się” drugiemu. Słowo ma moc „wskrzeszania do życia”, ale może też „zabić”. Otwiera się przed nami przestrzeń wolności, która jest zarazem przestrzenią wielorakich zobowiązań. Pytania i opisy Tischnera trafiają w sam środek naszego świata.(…) Tischner nie zajmuje się konkretnymi problemami, nie podpowiada jak postąpić w tej czy innej sytuacji. Jedyne co robi, to uświadamia nam, co właściwie się dzieje, kiedy stajemy jedno naprzeciw drugiego.”

Ks. prof. Józef Tischner pozostawił nam kontynuację swojej refleksji o spotkaniu, a eseje, które być może miały złożyć się na kolejną jego książkę, zostały wydane pt. „Inny”, właśnie z myślą o tegorocznych Dniach, które krążąc wokół tego tematu, będą przebiegać pod hasłem „Inny/Obcy Bliźni.”

17. DNI TISCHNEROWSKIE 2017

PIĄTEK  / 21 KWIETNIA

godz. 14.00    Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22

CZYTAMY TISCHNERA
                               Fragmenty esejów ks. prof. Józefa Tischnera zamieszczonych w książce „Inny”
                               czyta Dorota Segda
                               Dyskusja z udziałem: Doroty Segdy i Dobrosława Kota

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

godz. 17.00   Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33

COLLOQUIA TISCHNERIANA  / WYKŁAD

Potęga sacrum

HANS JOAS  (Humboldt-Universität zu Berlin / Niemcy)

(tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego)

godz.  18.00    Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33

JASKINIA FILOZOFÓW

Inny. Obcy. Bliźni. Granice otwartości

W debacie wezmą udział: Hans Joas,
                               Anna Dymna, Piotr Sztompka, Steffen Huber

Prowadzenie: Tadeusz Gadacz

(tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego)

SOBOTA  /  22 KWIETNIA

godz. 10.00 / Wyższa Szkoła Europejska, ul. Westerplatte 11

DEBATA FILOZOFICZNA MŁODYCH

Co nam dał Tischner?

Z udziałem: Anny Dymnej, Barbary Bandoły, Stanisławy Trebuni-Staszel,

ks. Andrzeja Augustyńskiego, Wojciecha Bonowicza, Kazimierza Tischnera.

Debacie towarzyszyć będą występy zespołów muzycznych i teatralnych ze szkół                   imienia ks. prof. Józefa Tischnera

Spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie "Drogami Tischnera"

we współpracy z Wyższą Szkołą Europejską w Krakowie

godz. 18.00 / Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22

GALA NAGRODY ZNAKU I HESTII IM. KS. J. TISCHNERA
                               Rozmowę z laureatami:
Ewą Siedlecką, prof. Ireneuszem Ziemińskim
                               i ks. Mirosławem Toszą poprowadzą: ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski

KONCERT KWINTETU JAZZOWEGO w składzie: Mateusz Wachtarczyk - trąbka,                  Szymon Ziółkowski-saksofon, Roman Bardun - fortepian, Kamila Drabek -                                    kontrabas, Kacper Kaźmierski - perkusja. (studenci Akademii Muzycznej
                               w Krakowie)

wejście za zaproszeniami

Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 7 kwietnia: PWST, ul. Straszewskiego 22, Pawilon Wyspiańskiego, Pl. Wszystkich Świętych 2, InfoKraków, ul. Św. Jana 2.

Wzorem lat ubiegłych uruchomiona zostanie także STREFA TISCHNERA – 6 i 19 IV odbędą się dwie lekcje czytania.

10 IV wykładowcy PWST w Krakowie opowiedzą o związkach ks. prof. J. Tischnera ze szkołą teatralną, jego wpływie na studentów i wykładowców, o tym jak szkoła oddziaływała na niego.

Głównym organizatorem tegorocznych 17. Dni Tischnerowskich jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.

Szczegóły w załącznikach: