Aktualności

Apel Profesorów i Nauczycieli Akademickich w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - spotkanie rektorów KUL i UPJPII 22 X 2020

22.10.2020 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

22 października br. w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie odbyło się spotkanie rektorów - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w obecności Kardynała Stanisława Dziwisza w spr. Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich, w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, którzy zachęcają do pogłębiania myśli i dorobku naukowego Jana Pawła II – patrona obu uczelni.

 

W spotkaniu w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) wzięli udział: Kardynał Stanisław Dziwisz, JM Rektor KUL, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, JM Rektor UPJPII, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII.

Obecny był także dyr. Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie – ks. Jacek Kurzydło, Paweł Rozwód - pełnomocnik rektora KUL ds. komunikacji i promocji, jednocześnie współpracownik Biura ds. komunikacji zagranicznej KEP, Marta Mastyło – rzecznik prasowy UPJPII,

Datę spotkania wyznaczył dzień, w którym obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, a jednocześnie 42. rocznica inauguracji papieskiego pontyfikatu,  co dodatkowo łączy się z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, którą w tym roku świętujemy.

Stąd też Kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał wydarzenia sprzed 42 lat, ogromną radość i nadzieję, jakie niósł Polakom w tamtych czasach komunizmu wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. A i radość ludzi innych narodowości, którzy szybko określenie „Papież Polak” zamienili na „Nasz Papież”.

Kardynał przypomniał słowa, które tego dnia wypowiedział, rozpoczynając oficjalnie pontyfikat, Jan Paweł II: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”

Część homilii Jan Paweł II wygłosił wówczas w języku polskim: "(...) A cóż powiedzieć do Was, którzy tu przybyliście z mojego Krakowa, od stolicy świętego Stanisława, którego byłem niegodnym następcą przez lat czternaście. Cóż powiedzieć? Wszystko, co bym mógł powiedzieć będzie blade w stosunku do tego, co czują Wasze serca. Więc oszczędźmy słów. Niech pozostanie tylko wielkie milczenie przed Bogiem, które jest samą modlitwą. Proszę Was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie! Nie przestawajcie być z Papieżem, który dziś prosi słowami poety: "Matko Boża, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!" I do Was kieruję te słowa w takiej niezwykłej chwili...”.

Kardynał Stanisław Dziwisz docenia wagę Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich, zauważając, iż coraz bardziej widoczna staje się potrzeba przypominania nauczania Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II kolejnym pokoleniom. Że nieodzownym jest przypominanie nie tylko jego nauczania i życiowej postawy, ale zgłębianie jego myśli filozoficznej w poszukiwaniu wewnętrznej prawdy.

Inicjatorem Apelu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, podpisał się pod nim również Uniwersytet Papieskie Jana Pawła II w Krakowie, przychylając się do jego propagowania i jeszcze większej aktywności na uczelniach w sferze popularyzowania myśli Jana Pawła II.

Apel odczytał rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski. Wskazał, że zwrócono w nim uwagę, iż „w dzisiejszym świecie, w którym obserwujemy homogenizację kultury, przewartościowanie postaw społecznych oraz różnorodność opinii, rolą uniwersytetów i uczelni jest poszukiwanie pewnych punktów odniesienia i wartości nadrzędnych, będących spoiwem naszych społeczeństw”. Celem jest promowanie wśród studentów nauczania oraz myśli filozoficznej Karola Wojtyły. Należy sięgnąć w programach wykładów, zajęć dydaktycznych i pracy naukowej do nauczania św. Jana Pawła II, w aspekcie filozoficznym, kulturowym i społecznym.

Mowa była o związkach Karola Wojtyły z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, którego był nauczycielem akademickim i profesorem przez 24 lata prowadząc wykłady z filozofii i etyki. Ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał również z jaką radością i dumą wieszano na budynku  uczelni olbrzymi baner z napisem "Nasz Profesor - Papieżem", gdy Ten podejmował swoją kolejną życiową misję. 

Ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII przypomniał z kolei związki Karola Wojtyły z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którego wywodzi się obecny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, mówił o powołaniu PAT, spotkaniu papieża z rektorami krakowskich uczelni wyższych, o wizycie Ojca Świętego na terenie budowy kampusu UPJPII Jana Pawła II na osiedlu Ruczaj. O tym, jak bardzo bliski jest wspólnocie akademickiej Uczelni, nie tylko poprzez Jego imię w nazwie UPJPII. 

Treść Międzynarodowego Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz możliwość złożenia podpisów online:

https://www.petycjeonline.com/apel_profesorow_i_nauczycieli_akademickich_w_roku_setnej_rocznicy_urodzin_w_jana_pawa_ii

https://www.petitions.net/the_appeal_of_the_professors_universities_and_colleges_in_the_centennial_year_of_st_john_paul_iis_birth

Spotkanie rejestrowała ekipa telewizyjna UPJPII - JP2TV.

Zdjęcia: Maciej Gradowski/Biuro Promocji UPJPII.

 

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano