Aktualności
Dźwięki wiary: rozpocznij studia z muzyki kościelnej
03.07.2023
Rekrutacja
Szukasz połączenia muzyki i liturgii? Pragniesz rozwijać swoje kompetencje muzyczne w kontekście kultury kościelnej? Możesz pochwalić się umiejętnościami wokalnymi i instrumentalnymi? Kierunek muzyka kościelna na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Studenci tego kierunku studiów, uczą się nie tylko teorii i historii muzyki liturgicznej, ale także wykorzystywania jej w praktyce.
Odkrywanie mistycznego brzmienia na #UPJP2
Studia na kierunku muzyka kościelna zakończysz po trzech latach egzaminem licencjackim, który polega na skomponowaniu muzyki wykonywanej w trakcie liturgii, a także na obronie pracy dyplomowej.
Nurtuje Cię jakie umiejętności i kompetencje zdobędziesz w trakcie studiów? Studenci tego kierunku uczą się nie tylko teorii liturgii, lecz także jej historii, uwzględniając w tym różne rodzaje śpiewu kościelnego. Mają również możliwość stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, uczą się śpiewu solowego i chóralnego, gry na organach, dyrygowania, komponowania i improwizacji organowej w różnych stylach. Dodatkowo szlifują takie umiejętności jak kreatywność czy praca zespołowa, a także poznają mistyczny chorał gregoriański i pogłębiają wiedzę o zachodniej monodii liturgicznej.
Eksploracja dźwięków sacrum – przedmioty na muzyce kościelnej
Schola gregoriańska, akompaniament liturgiczny z elementami improwizacji, dyrygowanie dziełem liturgicznym, technika wokalna, śpiew kantora, organoznawstwo i sztuka registracji od XIX wieku, to tylko niektóre z przedmiotów oferowanych na tym kierunku.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie dodatkowo zapewnia studentom udział w praktykach zawodowych, mając na uwadze ich konkretne zainteresowania. Spośród wielu licznych i zróżnicowanych praktyk można wyróżnić: praktyki organowe (pomagające w doskonaleniu literatury, a także akompaniamentu liturgicznego czy sztuki strojenia instrumentu), praktyki ogólnomuzyczne i liturgiczne, jak i praktyki chóralne (kształcące umiejętności dyrygowania).
Nasza uczelnia jest miejscem przyjaznym dla studentów, skupiającym się na przekazywaniu wartości duchowych i rozwijaniu kompetencji intelektualnych. Jeśli pragniesz do nas dołączyć, koniecznie sprawdź ofertę #UPJP2!
Zastanawiasz się nad podjęciem studiów na naszym uniwersytecie, ale chciałbyś dowiedzieć się więcej o praktycznym aspekcie studiowania muzyki kościelnej? Zapoznaj się z opiniami naszych studentów:
Studia na kierunku muzyka kościelna bardzo mnie zaskoczyły. Początkowo byłam do nich sceptycznie nastawiona, ale kocham muzykę, więc dałam im szansę. Nie żałuję tej decyzji, bo wiele wniosły do mojego życia i pozwoliły na wzmocnienie mojej duchowości, a jednocześnie umożliwiły poznanie tylu wspaniałych ludzi o podobnych pasjach i upodobaniach. To właśnie dzięki nim mogę otwarcie realizować się w śpiewie chóralnym. Doceniam, że studia na tym kierunku to nie tylko teoretyczna wiedza, ale także możliwość podjęcia praktyk, których dopełnieniem są liczne wyjazdy i koncerty.
Monika, II rok muzyki kościelnej
Harmoniczne powołanie – proces rekrutacji krok po kroku
Aby dostać się na muzykę kościelną, należy przystąpić do egzaminu wstępnego, składającego się z dwóch części: sprawdzenia predyspozycji muzycznych, a także rozmowy. W przypadku pierwszej części, kandydat musi zaprezentować grę na instrumencie dwóch utworów o zróżnicowanej stylistyce i formie. Sprawdzane są również umiejętności wokalne, poprzez wykonanie a capella dowolnego utworu np. arii, pieśni kościelnej i realizację innych ćwiczeń słuchowych, zleconych przez komisję. Kandydat ma za zadanie pokazanie swoich kompetencji muzycznych w zakresie np. dyrygowania, akompaniamentu liturgicznego czy śpiewu gregoriańskiego.
Drugi element egzaminu stanowi rozmowa dotycząca tematyki roli muzyka oraz samej muzyki w liturgii. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie internetowej, w zakładce dotyczącej kryteriów kwalifikacji na studia.
Studia pierwszego stopnia (stacjonarne) | ||
Rejestracja internetowa | 1 VI (godz. 9.00) – 23 VI (godz. 9.00) | |
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej. |
Eksplorowanie kreatywnych karier i duchowego rozwoju
Jako absolwent kierunku muzyka kościelna masz szerokie możliwości zawodowe. Po ukończeniu studiów, będziesz posiadał profesjonalną wiedzę i doświadczenie, co pozwoli Ci na podjęcie pracy jako organista lub gregorianista, prowadzący scholę gregoriańską. Zdobyte umiejętności to klucz do spróbowania swoich sił w prowadzeniu chóru i innych zespołów muzycznych, aranżacji muzyki kościelnej na stanowisku kompozytora, a także jako pracownik kultury lub edukacji kościelnej, który prowadzi wydarzenia i programy związane z muzyką kościelną. Jeśli nie boisz się podejmować wyzwań, droga medialna stoi przed Tobą otworem, możesz zatrudnić się jako pracownik działu marketingu lub PR w branży muzycznej, gdzie będziesz zajmował się promocją koncertów muzycznych.
Ciekawy program studiów czy szeroka oferta praktyk pozwalająca na wybranie indywidualnej ścieżki muzycznego rozwoju, to tylko niektóre aspekty poruszane w wypowiedziach naszych studentów:
Studia pozwalają na rozwinięcie swoich predyspozycji muzycznych, z szczególnym naciskiem na aspekty duchowe i liturgiczne. Dla mnie osobiście najciekawsze były praktyki, na których można było poznać osoby zajmujące się na co dzień muzyką kościelną i nabyć od nich cennego doświadczenia. Miło wspominam także naukę edytorstwa muzycznego i pracy z archiwaliami.
Ewa, absolwentka muzyki kościelnej
Jeśli interesują Cię różnorodne style muzyczne, cechujesz się kreatywnością, zwłaszcza w aranżowaniu muzyki kościelnej, a przede wszystkim doceniasz religijne aspekty w muzyce i chcesz ją wykorzystywać jako narzędzie pogłębiania swojej duchowości, weź udział w rekrutacji na #UPJP2!
Artykuł przygotowała dla Ciebie studentka Maria Zając.
Pliki do pobrania
Folder informacyjny 2023/2024 | Muzyka kościelna
2.91MB [ .pdf ]