Krzysztof Karolczyk gościem cyklu „Światło.Czułe spotkania” 22 I 2022

03.01.2022 Komunikaty
Data: 22.01.2022
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna UPJPII, ul. M. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków
Godzina: 17:00 - 19:00

swiatloczuli_-_karolczyk_2022-1280.jpg

Katedra Krajobrazu i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII zaprasza do uczestnictwa w cyklu spotkań poświęconych „patrzeniu na świat i kulturę przez pryzmat obiektywu”.

Tym razem gościem będzie Krzysztof Karolczyk, mistrz jednego strzału.

22 stycznia 2022
o godz. 17:00

do Biblioteki Głównej UPJPII
przy ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie

Obowiązuje limit 30 osób, każda kolejna za okazaniem paszportu covidowego
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Transmisja online na kanale Youtube

Krzysztof Karolczyk jest mistrzem jednego strzału, co nie znaczy, że potrafi zrobić tylko jedno dobre zdjęcie. Potrafi zrobić co najmniej jedno dobre zdjęcie z każdego wydarzenia w którym uczestniczy, będące kwintesencją zdarzenia. Chwila, którą umie złapać, ów decydujący moment to jego specjalność. Na każdej obsłudze prasowej zawsze szuka tego „czegoś", aby ujęcie nie było banalne, przyciągające widza. Zwykle rzeczywistość postrzega z dużym dystansem i sporą dawką humoru, z przymrużeniem oka. Karolczyk fotografuje „prosto”, to znaczy troszczy się o to, aby fotografia, którą robi była naturalna, bez specjalnych zabiegów elektroniczno-optycznych. Niczego nie wyróżnia – rejestruje życie na gorąco „jak leci”, a temperatura zaangażowania jego starań nie różni się niezależnie, czy fotografuje ważnych polityków walczących o głosy wyborców, czy dzieci idące do przedszkola.

Fotografie posługują się swoim własnym językiem… Ale warto zobaczyć fotografie „mistrza jednego strzału” i podsłuchać, co działo się przed zrobieniem zdjęcia, w trakcie i po, jakie były reperkusje takich, a nie innych kadrów. Warto też nadmienić, że wśród fotografii Autora znaleźć można unikalne zdjęcia Papieża Jana Pawła II, czy Kardynała Macharskiego, a podczas spotkania, będzie omówiona historia związana z wykonaniem tych fotografii.

Krzysztof Karolczyk
Urodził się w 1966 roku w Nowej Hucie, z którą jest do dzisiaj związany. Pasja fotografowania sprawiła, że urządził sobie w piwnicy ciemnię, tam eksperymentował – i tak to się zaczęło. Pierwsze profesjonalne zdjęcie wykonał na koncercie Edyty Geppert. Ukazało się w „Dzienniku Polskim”, a następnie w „Głosie Nowej Huty” (obecnie „Głos Tygodnik Nowohucki”). W 1992 roku zaczął pracę w „Gazecie Wyborczej”, gdzie jako fotoreporter dokumentował najważniejsze wydarzenia w kraju i w Krakowie, od czterech lat pracuje jako redaktor fotograficzny. Brał udział w wielu prestiżowych konkursach i wystawach, kilkakrotnie był nominowany do nagrody głównej Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Foto. Został laureatem nagrody głównej Portret Miasta Kraków 1993, nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 1994 i wyróżnienie w konkursie Grand Press 2008. Ma wiele nagród i wyróżnień m.in. Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wojewody Małopolski. Jako nagradzany fotoreporter „Gazety Wyborczej” miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.