Aktualności

O UPJPII w najnowszym numerze newslettera Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE)

31.01.2022 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

fuce_-_newsletter_no_5_spring_2022-1280.jpg

 


Newsletter FUCE No.5 – Spring 2022


 

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie należy do Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich i bierze udział w programach badawczych FUCE od 1978 roku.

FUCE – Fédération des Universités Catholiques Européennes/European Federation of Catholic Universities/Federación de Universidades Católicas Europeas (FUCE/EFCU), mająca siedzibę w Paryżu i Louvain-la-Neuve, wywodzi się i jest częścią zawiązanej w 1924 roku, a powołanej rok później na zjeździe w Paryżu Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich. W 1965 roku Federacja Katolickich Uniwersytetów przyjęła nazwę Fédération Internationale des Universités Catholiques (Międzynarodowa Federacja Uniwersytetów Katolickich), która została uznana w 1967 roku przez UNESCO. Do Federacji należą rektorzy uniwersytetów i wyższych uczelni katolickich z większości państw europejskich, z przewagą przedstawicieli Europy Zachodniej.

Ogólnoświatowa federacja powierzyła misji uniwersytetu katolickiego trzy główne cele: działalność edukacyjną i szkoleniową, badania naukowe, służbę na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. I choć żelazna kurtyna dzieląca Europę uniemożliwiała interakcje pomiędzy uniwersytetami, Papieski Wydział Teologiczny w Krakowie (przekształcony w 1981 roku w PAT) został do federacji włączony w 1978 roku na XII Zjeździe Generalnym tej organizacji w Porto Allegre (Brazylia) i od tego czasu bierze udział w jej programach badawczych.

Po upadku muru berlińskiego, w 1989 roku, papież Jan Paweł II w konstytucji apostolskiej Ex corde Ecclesiae (15 VIII 1990) określił uniwersytet jako wspólnotę akademicką, która działając w sposób ściśle naukowy i krytyczny przyczynia się do ochrony i postępu ludzkiej godności oraz dziedzictwa kulturowego poprzez prace badawcze, nauczanie i różnorakie usługi świadczone na rzecz wspólnot lokalnych, krajowych i międzynarodowych, rok później (1991) powstała Fédération des Universités Catholiques Européennes (FUCE), w przekonaniu, że jest w stanie wnieść nowy wkład do sieci uniwersytetów katolickich, w oparciu o integrację europejską.

Badanie, jakie FUCE przeprowadziło pod koniec lat 90. uwidoczniło jak wiele jest punktów wspólnych między różnymi katolickimi uniwersytetami w Europie, jak również wskazało na potrzebę wzmacniania istniejących już więzi, nawet po rozpoczęciu Procesu Bolońskiego, który od czerwca 1999 roku miał na celu uporządkowanie i ujednolicenie systemu dydaktycznego w szkolnictwie wyższym, stworzenie porównywalnych kwalifikacji akademickich europejskich uniwersytetów oraz wspieranie mobilności studentów i wykładowców.

Ambicją FUCE jest rozwijanie współpracy między jej członkami m.in. na polu akademickim, naukowym, kulturalnym. Czynione są starania o coraz to lepszy przepływ informacji pomiędzy uczelniami członkowskimi, o wymianę i współpracę w dziedzinie nauczania i badań naukowych. Istotna przy tym jest refleksja nad rolą i działalnością uczelni katolickich w europejskim i międzynarodowym kontekście edukacji.

W 2013 roku, w międzynarodowym głosowaniu, powierzono funkcję wiceprzewodniczącego FUCE ks. prof. dr. hab. Władysławowi Zuziakowi (Katedra Etyki Wydziału Filozoficznego UPJPII). W 2016 roku Księdza Profesora W. Zuziaka wybrano po raz kolejny wiceprzewodniczącym FUCE, którą to funkcję pełnił do 2019 roku. W tym okresie, w ramach działalności FUCE realizowano dwa projekty badawczo-dydaktyczne:

  1. „Pluriel” (Dialog; Islam – Chrześcijaństwo).
  2. „European Humanism in the making” (Humanizm europejski i jego rozwój).

Więcej informacji

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano