Aktualności
Podpisane porozumienia między Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Archiwum i Biblioteką Krakowskiej Kapituły Katedralnej i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie 19 III 2024
25.03.2024
Komunikaty
We wtorek 19 marca 2024 r. zostało podpisane porozumienie trójstronne pomiędzy Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Archiwum i Biblioteką Krakowskiej Kapituły Katedralnej oraz Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie. Porozumienie dotyczy dalszej współpracy przy opracowaniu naukowym, digitalizacji i udostępnianiu bezcennych zasobów starodruków i rękopisów muzycznych z kolekcji katedralnej, a także innych kolekcji kościelnych. Instytut Chopina wykonał już we współpracy z UPJPII digitalizację kolekcji wawelskich muzykaliów, które udostępnione są na stronie Dziedzictwo Muzyki Polskiej Archiwum – Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
W planowanym projekcie badaniom, zabezpieczeniu i digitalizacji poddane zostaną bezcenne muzykalia: księgi liturgiczne, starodruki, ale także archiwalia dotyczące życia muzycznego katedry i innych ośrodków.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie reprezentował podpisujący porozumienie rektor ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, w imieniu Krakowskiej Kapituły Katedralnej podpis złożył jej dziekan ks. prof. dr hab. Jacek Urban, w imieniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina porozumienie podpisał dyrektor Instytutu dr Artur Szklener.
Uroczystości podpisania porozumienia towarzyszyła promocja książki „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845. Nauczanie i otoczenie Fryderyka Chopina w świetle korespondencji jego ulubionej uczennicy” i spotkanie z jej autorką Utą Goebl-Streicher, muzykolożką, praprawnuczką uczennicy Fryderyka Chopina, która w 2009 roku dokonała odkrycia uznawanych za zaginione listów Friederike Müller-Streicher.
Uczennica Chopina, opisuje niemal każdą z około 170 lekcji, które z nim odbyła. Zbiór 231 listów – spisanych „na gorąco” relacji ze spotkań z Chopinem i opowieści z życia artystycznego Paryża – ukazał się na początku 2023 roku w polskim tłumaczeniu w wydawnictwie NIFC. Zebrane przez Utę Goebl-Streicher listy dostarczają bezcennych informacji o stylu nauczania kompozytora, a w przytaczanych bezpośrednio rozmowach ujawniają stronę charakteru, którą rezerwował jedynie dla najbliższych.
Podczas spotkania fragmenty książki czytał Piotr Wojciechowski wcielając się w postać Chopina oraz Teresa Nowak, obydwoje z Działu ds. Nauki i Wydawnictw NIFC.
Więcej o współpracy UPJPII z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie, Archiwum i Biblioteką Krakowskiej Kapituły Katedralnej: