Pogrzeb ks. prof. Arkadiusza Barona w Radziechowach 21 II 2024

22.02.2024 Pożegnania

pogrzeb_ks_prof_arkadiusza_barona_w_radziechowach_21_ii_2024-1280.jpg

W drugim dniu uroczystości pogrzebowych w Radziechowach na Żywiecczyźnie na początku liturgii koncelebrans ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII odczytał listy kondolencyjne od metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego oraz ks. prof. Roberta Tyrały, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Mszy św. w kościele św. Marcina przewodniczył biskup Roman Pindel, który w homilii podziękował Bogu za dar życia ks. Arkadiusza Barona oraz za jego służbę Kościołowi. Wyraził wdzięczność za życie pełne wiary i oddania Bogu. Podkreślił, że jego praca naukowa była inspiracją dla wielu, a powzięte przez śp. ks. Barona dzieło na pewno będzie kontynuowane przez innych.

Mówił: „Ks. Arkadiusz – kapłan, rodak, wykładowca, mistrz, kolega, konseminarzysta powiedziałby: żyjcie świadomie, przyjmując z wdzięcznością najpierw wszystko, co Bóg daje, rozwijając talenty, wykorzystując najlepiej dane rozpoznane dary i możliwości. (…) Ksiądz Arkadiusz mówi nam tak: dzisiaj akceptuj każdego człowieka, jaki jest, który przecież wciąż jest w drodze. Nie wiadomo, jak pokieruje swoje kroki, jeżeli możesz mu pomóc, to pomóż, skoryguj, gdy zechce, ale jeszcze bardziej dostrzegaj w nim przede wszystkim potencjał. W pracy dobierał świetne tematy rozpraw, pokazywał obszary rozwoju dla swoich studentów i doktorantów, wykazywał możliwości ubogacenia się w bardzo różnych obszarach nauki i życia. (…) Ksiądz Arkadiusz zachęca nas dzisiaj: miej dalekosiężne plany na życie i na dokonania, z zastrzeżeniem, jeżeli Pan pozwoli”. [PEŁNY TEKST HOMILII]

Brat zmarłego, ks. Antoni Baron, podzielił się osobistymi refleksjami nad życiem ks. Arkadiusza, który świadomie wybrał drogę kapłaństwa i oddania się Bogu. Następnie brat Zmarłego poprowadził kondukt pogrzebowy na pobliski cmentarz parafialny, gdzie śp. ks. Arkadiusz Baron spoczął obok rodziców.