Aktualności

Pożegnaliśmy ks. prof. Adama Kubisia, byłego rektora PAT 27 XII 2024

28.12.2024 Pożegnania

 

(...) bo życie objawiło się (...) i o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne (...). (1 J 1, 2)

Na początku Mszy Świętej, odprawianej w katedrze wawelskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, a koncelebrowanej m.in. przez bp. Kazimierza Górnego oraz bp. Roberta Chrząszcza został odczytany list abp. Marka Jędraszewskiego, w którym metropolita wyraził wdzięczność Bogu za życie i posługę ks. infułata Adama Kubisia. Zmarły pełnił funkcję wikariusza w parafiach w Trzemeśni, Wadowicach i Oświęcimiu. W 1962 roku został prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W latach 1963–1968 studiował w Rzymie, a po powrocie ponownie objął stanowisko prefekta w seminarium. Był wykładowcą teologii fundamentalnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W 1982 roku został prorektorem, a w 1992 rektorem tegoż wydziału. Pełnił również funkcję kanonika Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a także archiwariusza Kapituły. Włożył wiele serca i pracy w tworzenie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. „Dziękując za dar życia i kapłaństwa świętej pamięci księdza infułata, powierzam jego duszę miłosiernemu Bogu z głęboką wiarą i nadzieją w powstanie z martwych wszystkich wiernych. Rodzinie, przyjaciołom oraz uczestnikom uroczystości pogrzebowej składam wyrazy współczucia, wypraszam potrzebne łaski i z serca błogosławię” – napisał arcybiskup.

„Z wiarą w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i nasze zmartwychwstanie, żegnamy dziś w katedrze wawelskiej śp. ks. infułata Adama Kubisia – mówił kard. Dziwisz – prorektora i rektora Papieskiej Akademii Teologicznej, kapłana niezmiernie zasłużonego dla Archidiecezji Krakowskiej, dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz dla Kościoła w Polsce. Księże Rektorze, w swojej księdze życia zapisałeś piękne karty gorliwej pracy duszpasterskiej oraz kompetentnej działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Długa jest lista Twoich zasług i tym większa jest nasza wdzięczność za wszystko, co uczyniłeś i za świadectwo wiary oraz służby, jakie nam zostawiłeś. Dziś, księże Adamie, po raz ostatni zostałeś wprowadzony do tej umiłowanej przez ciebie katedry królewskiej, w której przed laty otrzymałeś święcenia kapłańskie i w której wielokrotnie sprawowałeś Eucharystię jako kanonik Kapituły Wawelskiej” – mówił kard. Stanisław Dziwisz zapraszając jednocześnie zebranych do modlitwy za duszę śp. ks. infułata Adama Kubisia.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała przypomniał na początku homilii słowa zapisane przez ks. prof. Adama Kubisia w jego testamencie: „Nigdy nie dotknął mnie kryzys wiary. Dla Instytucji Kościoła Katolickiego miałem zawsze wielki szacunek i w jej ramach starałem się służyć z całym oddaniem sprawie Bożej i zbawienia ludzi, zwłaszcza formacji teologicznej młodzieży duchownej”. Rektor zaakcentował, że zmarły świadczył o tym w swoim codziennym życiu przez 71 lat kapłaństwa – w parafiach, na Papieskim Wydziale i później Papieskiej Akademii Teologicznej, gdzie był prorektorem i rektorem, a od 1979 roku również jako kanonik Kapituły Metropolitalnej.

Przypominając jego zasługi dla UPJPII podczas trzydziestoletniej pracy na uczelni wspomniał o wykształceniu i wychowaniu wielu pokoleń duchownych i świeckich, wkład nie do przecenienia w uczczenie 600-lecia Wydziału Teologicznego w Krakowie z udziałem papieża Jana Pawła II, zainicjowaną i rozwijaną przez niego współpracę z Wydziałem Teologii Katolickiej w Bochum. To za jego kadencji rozpoczęło się dofinansowanie działalności dydaktyczno-naukowej PAT z budżetu państwa. Też dzięki staraniom ks. prof. A. Kubisia uczelnia nabyła działkę o powierzchni 5 ha na os. Ruczaj, na której stoi obecnie biblioteka, pobłogosławiona przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 2002 roku, a obecnie trwa budowa nowego budynku dydaktycznego, którego ukończenie planowane jest w rozpoczętym Jubileuszowym Roku Nadziei.

„Dla księdza rektora radością serca było kapłaństwo i nasza uczelnia, wokół tego ogniskowało się jego codzienne życie, także dbałość o przyszłość Papieskiej Akademii Teologicznej oraz o rozwój ducha i nauki” – mówił rektor UPJPII. Wspomniał też o wyjątkowej relacji jaka łączyła zmarłego kapłana z metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą. Ks. Kubiś napisał w testamencie: „Wiele lat szczególne więzy łączyły mnie z arcybiskupem metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą (…) zaufanie, jakim mnie darzył traktowałem zawsze jako zobowiązanie (…)”. Wspomniał przy tym, że dar kapłaństwa i służba w Kościele stanowiły główną treść i zarazem największe szczęście jego życia.

Rektor przypomniał, że podczas papieskiej pielgrzymki do Polski, po przemówieniu ks. Kubisia 8 czerwca 1997 roku w kolegiacie św. Anny, które kończył słowami: „Teraz proszę Cię Ojcze Święty o apostolskie błogosławieństwo i o słowo, które by nas umocniło na drodze prawdy, której pragniemy służyć”, papież Jan Paweł II dziękował za jego powitanie i za znaczenie wydziału teologii, który w historii nauki i kultury polskiej spełniał rolę wyjątkową. Wtedy też papież wygłosił jedno z najważniejszych swych przemówień do akademickiego świata, tłumacząc czym jest uniwersytet i jakie są jego zadania.

Ks. Robert Tyrała zauważył, że słowa Ewangelii przypisane przez Kościół na ten dzień są niezwykle znamienne. „Doświadczenie pustego grobu przenika uczniów, tak jak i dzisiaj nas, a wyznanie umiłowanego ucznia Jezusa, że On sam ujrzał i uwierzył, jest dla nas blaskiem nadziei. Ksiądz rektor Adam, którego mieliśmy wraz z siostrami szczęście odwiedzić po raz ostatni dzień przed śmiercią, wydawało się, że jest już nieprzytomny, ale w pewnym momencie otworzył oczy i patrzył na nas zebranych przy jego łóżku. Sądzę, że sam był już gotowy do przejścia na drugą stronę życia, bo ujrzał i uwierzył. Ale może też chciał i nam przekazać jako swój duchowy testament właśnie to, co dziś słyszymy od Chrystusa, abyśmy ujrzeli i uwierzyli” – mówił.

Rektor przeczytał jeszcze ten fragment testamentu ks. Kubisia: „Nie wiem, kiedy nastąpi i jaki będzie koniec mojego życia (…) wierzę, że odejście z tego świata w przyjaźni z Bogiem (…) stanowi największą i najważniejszą łaskę (gratia finalis), jakiej człowiek dostępuje (…) o tę łaskę końcową modlę się bardzo często (…) Jezu Chryste daj mi radość wiecznego obcowania z Tobą i całym Kościołem Niebieskim!” A na zakończenie zwrócił się do śp. rektora PAT: „Dziękujemy Ci Księże Rektorze, za to, że pokazałeś nam etos akademickiego życia na naszej uczelni. Dziękujemy za wszystkie wykłady, rozmowy, pisane prace i naukowe dociekania, za działania dla dobra uczelni i pokazanie drogi poszukiwania prawdy i posługi myślenia. Dziękujemy za materialne dzieła, jakie nam pozostawiłeś i prosimy – wstawiaj się teraz za nami przed Bogiem, za przyszłość tej twojej umiłowanej uczelni”. [PEŁNY TEKST KAZANIA]

Zebrani w katedrze wawelskiej przedstawiciele Papieskiego Uniwersytetu, Kapituły Metropolitalnej, Rodzina Księdza Profesora i wszyscy wierni modlili się: „Wieczny odpoczynek racz naszemu Księdzu Infułatowi Profesorowi Rektorowi Adamowi dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci (...)”.

 

28 grudnia 2024 r. o godz. 12:00 nastąpi pożegnanie śp. Księdza Profesora Adama Kubisia podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach (ul. Krakowska 2), po czym Zmarły zostanie odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

 

Listy kondolencyjne przesłali

Zobacz też
Msza św. żałobna za duszę śp. ks. inf. Adama Kubisia (diecezja.pl)
Zmarł Ksiądz Profesor Adam Kubiś, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w latach 1992–1998, 21 XII 2024 (upjp2.edu.pl)

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano