Prof. Rocco Buttiglione laureatem Nagrody im. Biskupa Tadeusza Pieronka "In veritate". W Krakowie trwa konferencja "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" 9-10 X 2020

09.10.2020 Konferencje, sesje

W Krakowie trwa międzynarodowa konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, w tym roku przebiegająca pod hasłem: "Chrześcijańska odpowiedzialność za Europę".

W piątek (9.20) odbyły się pierwsze z zaplanowanych sesji, dotyczące aktualnych problemów świata polityki i Kościoła: „Kościoły w obliczu Pandemii” i „Europa w obliczu pandemii”.

Głównie mowa była o potrzebie solidarności, jedności i współpracy, o poszanowaniu i zachowaniu wartości, w duchu których winni żyć i działać Europejczycy, tak wierzący jak i niewierzący, przy czym chrześcijan szczególnie zobowiązuje myślenie i działanie na rzecz drugiego człowieka, zwłaszcza ukierunkowane na najbardziej potrzebujących pomocy. Stąd przywołana została przez prelegentów, opublikowana w ostatnich dniach, trzecia encyklika papieża Franciszka Fratelli tutti, poświęcona tematom braterstwa i przyjaźni społecznej, podpisana 3 października 2020.

Po sesjach piątkowych, w Kościele św. św. Piotra i Pawła odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, homilię wygłosił bp Jan Kopiec, który już za tydzień uhonorowany zostanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie najwyższym akademickim wyróżnieniem – tytułem honoris causa UPJPII. Bp Jan Kopiec swoją refleksję poświęcił osobie i dziełu kronikarskiemu Wincentego Kadłubka, jako osoby duchownej, biskupa, zakonnika, autora Kroniki dziejów Polski. „Z mistrza Wincentego Kadłubka czerpiemy analogię do dzisiejszej rzeczywistości – to co wspólne, to co łączy prowadzi do przyszłości” – konkludował.

Po Mszy św. w Oddziale Muzeum Narodowego, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyła się Gala Nagrody Biskupa Tadeusza Pieronka „IN VERITATE”. W tym roku otrzymał ją za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich Rocco Buttiglione, włoski filozof i polityk. Nagrodę i statuetkę wręczył Laureatowi kard. Stanisław Dziwisz.

KONFERENCJA PROWADZONA W TRYBIE ON-LINE.
TRANSMISJA NA ŻYWO POPRZEZ SERWIS YOUTUBE I PORTAL FACEBOOK

Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego:

JE Kardynał dr Stanisław Dziwisz

Organizatorzy:

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu

Współpraca:

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) w PE

Delegacja Polska w EPL (Chrześcijańscy Demokraci) w PE

Europejska Partia Ludowa

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej COMECE

Wydawnictwo „Wokół Nas”, Gliwice

Tłumaczenie:

angielski, niemiecki, polski

Patronat Honorowy

Prof. Jacka Majchrowskiego

Prezydenta Miasta Krakowa

Piątek, 9 października 2020 r.

15.00 – 15.20      Otwarcie i powitanie:

Kard. dr Stanisław Dziwisz, Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Dr Hans-Gert Poettering, Pełnomocnik Fundacja Konrada Adenauera ds. Europejskich, były
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

15.20 – 15.30 Przesłanie Przewodniczącego COMECE Kard. Jean-Claude’a Hollericha, Arcybiskupa Metropolity Luksemburga (Video)

15.30 – 15.40 Przesłanie Przewodniczącego Frakcji Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, Manfreda Webera (Video)

15.40 – 17.15      I Sesja Panelowa

KOŚCIOŁY W OBLICZU PANDEMII

Dyskusja:

Bp dr Janusz Stepnowski, Biskup diecezjalny łomżyński, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z COMECE

Dr. Jørgen Skov Sørensen, Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) (online)

Rev. George Valcu, Sekretarz Generalny Komitetu Przedstawicieli Kościołów Prawosławnych (CROCEU)

Dr Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego

18.00 Msza Św.: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 54

Homilię wygłosi JE Biskup. prof. Jan Kopiec – Ordynariusz Diecezji Gliwickiej

19.00 Wręczenie Nagrody im. Bp.Tadeusza Pieronka IN VERITATE: „za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”.

Tegoroczny laureat: Rocco Buttiglione

Laudacja: Jan Tombiński, b. Ambasador

Sobota, 10 października 2020 r.

09.30 – 10.00     Rejestracja uczestników

10.00 – 11.30      II Sesja Panelowa

EUROPA W OBLICZU PANDEMII

Dyskusja:

Generał Dywizji prof. Bogusław Pacek, Uniwersytet Jagielloński, były Rektor Akademii Obrony Narodowej

Dr Władysław Kosiniak-Kamysz, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

Dr Peter Liese, Poseł do Parlamentu Europejskiego (online)

Prof. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Moderacja:

Prof. Katarzyna Pisarska, Dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji, Profesor SGH

12.00 – 14.00 Uroczysta Sesja z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II

JAN PAWEŁ II O EUROPIE