Promocja i degustacja Piwa Krakowskiego Białego 18 VI 2022

Miejsce wydarzenia: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3
Godzina: 15:00 - 18:00

promocja_piwa-1280.jpg

Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała oraz dr hab. Sławomir Dryja mają zaszczyt zaprosić na promocję i degustację Piwa Krakowskiego Białego, które odbędą się 18 czerwca 2022 r. (sobota) o godz. 15:00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie na ul. Poselskiej 3.

Archeolog i historyk dr hab. Sławomir Dryja z Katedry Historii Nowożytnej Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w Krakowie, kierownik Laboratorium Dziejów Kultury Materialnej, na podstawie osadu ze ścian w piwnicach Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana wyodrębnił drożdże i odtworzył recepturę białego piwa, jakie produkowano w średniowiecznym Krakowie. Nadano mu nazwę „Piwo Krakowskie Białe”. Nazwa ta jest chroniona znakiem towarowym (czapka krakowska, która zamiast pawiego pióra ma gałązkę chmielu). Tradycja jego warzenia sięga XIII wieku, z początkiem wieku XIX całkowicie zanikło.

Więcej o piwie
Dr hab. Sławomir Dryja, archeolog i wykładowca WHiDK UPJPII, odtworzył bogactwo smaku średniowiecznego krakowskiego białego piwa!

Program spotkania

PANEL
Dobiesław Karst (Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy)
Opowieść o piwie świdnickim.
Paweł Zych (Browar Okocim)
O piwach współczesnych słów kilka.
Sławomir Dryja (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
O Piwie Krakowskim Białym.
DEGUSTACJA

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do 15 czerwca 2022 r.
e-mail rsvp@upjp2.edu.pl

Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków