VIII Konkurs o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego. Zgłoszenia do 31 V 2022

16.03.2022 Komunikaty

nagroda_im_kotarbinskiego-1280.png

Kapituła Nagrody ogłasza nabór prac do VIII edycji Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło z zakresu nauk humanistycznych. Książki można zgłaszać do 31 maja 2022 r. To jedyna tego typu nagroda w Polsce, przyznawana naukowcom przez uczelnię.

Prace mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każda z tych jednostek może przesłać jedną książkę, która została opublikowana w 2021 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć pozycji nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca października 2022 r. Autor pracy, uznanej przez Kapitułę za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 zł. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych książek oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi podczas uroczystej gali.

Prace można zgłaszać do 31 maja 2022 r. na adres:

• Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź (w wersji papierowej),
  • e-mail nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl (w wersji elektronicznej).

Zgodnie z regulaminem konkursu do pracy należy również dołączyć:

• zgodę wydawcy na wykorzystanie okładki książki oraz jej opisów marketingowych pochodzących z ogólnodostępnych źródeł do celów promocyjno-marketingowych,
  • pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej,
  • zgodę autora na zgłoszenie pracy do konkursu, której wzór stanowi załącznik do regulaminu konkursu,
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody  na korzystanie z praw autorskich i praw do wizerunku.

Osoby, których prace zostaną nominowane, będą proszone o przesłanie dodatkowych ośmiu egzemplarzy swoich książek. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi podczas uroczystej gali.

Lista prac nominowanych i nagrodzonych w poprzednich edycjach

Więcej informacji o konkursie i regulamin można znaleźć na stronie internetowej
Nagroda Kotarbińskiego – VIII edycja – nabór prac

Kapitułę nagrody tworzą:

1. prof. Krzysztof Jasiecki, politolog i socjolog SGH i UW,
  2. prof. Ryszard Kleszcz, filozof UŁ,
  3. prof. Anna Legeżyńska, badaczka literatury UAM,
  4. prof. Włodzimierz Nykiel, z Wydziału Prawa i Administracji UŁ, rektor UŁ w latach 2008–2016,
  5. prof. Tadeusz Sławek, polonista i anglista UŚ, rektor UŚ w latach 1996–2002,
  6. prof. Rafał Stobiecki z Instytutu Historii UŁ,
  7. ks. prof. Andrzej Szostek MIC, w latach 1998–2004 rektor KUL, obecnie etyk UMC-S i UW,
  8. prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ (Przewodnicząca).

nagroda_im_kotarbinskiego_-_kapitula-500.jpg