Aktualności

XVIII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 17 – 19 V 2018

10.05.2018 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie organizowany od 2001 roku przez uczelnie akademickie i instytuty Polskiej Akademii Nauk jest wydarzeniem popularyzującym naukę i sztukę. Celem Festiwalu jest prezentacja osiągnięć naukowych i artystycznych, ukazanie praktycznych korzyści wynikających z postępu naukowego i innowacyjności oraz ich wpływu na jakość życia.

Patronem XVIII Festiwalu Nauki i Sztuki jest wybitny polski psychiatra prof. Antoni Kępiński, którego setna rocznica urodzin przypada w 2018 roku. Dorobek naukowy Profesora dowodzi jak wielkie są możliwości ludzkiego intelektu. W tej edycji Festiwalu chcemy zwrócić szczególną uwagę na nieograniczone możliwości ale i odpowiedzialność człowieka, który zmienia Świat dzięki nauce, innowacjom oraz nowym technologiom. Hasło przewodnie Festiwalu to „Moc rozumu”.

Tradycyjnie kulminację Festiwalu stanowi trzydniowe spotkanie w Festiwalowym Miasteczku Naukowym na Rynku Głównym w Krakowie (17-19 maja 2018), podczas którego odbędą są pokazy, konkursy oraz prelekcje. Na powierzchni 1300 m2 zlokalizowanych jest około 40 namiotów wystawienniczych zapewniających uczestnikom komfort niezależnie od pogody. Wszyscy zainteresowani: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze – Krakowianie, Małopolanie i turyści mają okazje oglądać doświadczenia naukowe, poznawać nowe technologie, uczestniczyć w pokazach, konkursach i licznych prelekcjach organizowanych przez uczelnie i instytuty naukowe, a także zaproszonych do współpracy partnerów. W centralnym miejscu Miasteczka Festiwalowego usytuowana jest scena główna, na której odbywają się konkursy, prezentacje, pokazy, występy artystyczne. Na terenie Miasteczka i w siedzibach współorganizatorów organizowane są aktywności: imprezy estradowe, imprezy sportowe, koncerty, konferencje, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spotkania, warsztaty, wykłady oraz wystawy.

Wśród festiwalowych atrakcji nie zabraknie przygotowanych przez Uniwersytet Papieski Jana Pawla II w Krakowie - będzie można przy odrobinie filozoficznego zacięcia, w trakcie prowadzonych warsztatów "Dostrzec niedostrzegalne". "Rozum wzmocniony wiarą" pozwoli łatwiej przyswoić sobie wiadomości zaczerpnięte podczas "Krótkich lekcji z zagadnień prawa kanonicznego". Wydział Nauk Społecznych zadba o poszerzenie naszej wiedzy nt. instytucji pomagających rodzinom w różnych trudnych sytuacjach życiowych. Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego postara się, by pokazy walk średniowiecznych były jak najbliższe historycznej prawdy. W rytmie XIX wiecznych tańców będzie można zawitać do kościoła św. Bernardyna ze Sieny, by tam z kolei wsłuchać się w piękne brzmienie muzyki organowej. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano atrakcyjną grę terenową. Nie lada atrakcją będzie też zapewne możliwość zwiedzenia supernowoczesnej Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII, realizującej m.in. projekt Sakralne Dziedzictwo Małopolski, dzięki któremu bezcenne dzieła sztuki sakralnej z terenu Archidiecezji Krakowskiej zostaną w pełni zdigitalizowane i udostępnione na powstającym w tym celu portalu internetowym.

Projekt Sakralne Dziedzictwo Małopolski zakłada stworzenie cyfrowego repozytorium zdjęć i opisów dzieł sztuki sakralnej w Małopolsce, w tym kościołów, kaplic, pomników nagrobnych, dzieł sztuki stanowiących wyposażenie wnętrz małopolskich świątyń, w szczególności obrazów i rzeźb, ołtarzy, pomników nagrobnych i epitafiów. Na portalu zaprezentowane zostaną także sylwetki artystów i rzemieślników, fundatorów, duchownych powiązanych z daną parafią i miejscowością. Dzieła ukazane zostaną w szerokim kontekście, nie tylko artystycznym, ale również historycznym i religijnym, co pozwoli zainteresować nimi szeroką grupę odbiorców. Łącznie na portalu udostępnionych zostanie 3319 w pełni zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 168 obiektów sakralnych z terenu Małopolski.

UWAGA - Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII jest jedynym miejscem, gdzie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Zapisy do zwiedzania pracowni:

 

Decyzją Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa głównym organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Więcej:

https://fnis.pl/

https://www.facebook.com/festiwalnaukikrakow/?hc_ref=ARTdbFI6_kEqOO2hy98NwocgcSafTDuqKPc_0Pmgz71wimFOOgz0djFMDlZ1vKS9UPQ&fref=nf

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano