Aktualności

Zmarł kardynał Marian Jaworski - były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

05.09.2020 Komunikaty

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z ogromnym żalem przyjęła wiadomość, że w sobotę wieczorem zmarł w Krakowie Kardynał Marian Jaworski - metropolita lwowski senior, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (1982-1988), przyjaciel Jana Pawła II, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa (od 2006 r.), a także Lubaczowa i Puszczykowa. Był odnowicielem Kościoła katolickiego we Lwowie, ale całe swoje życie związał z Krakowem. 

Kardynał Marian Jaworski odszedł do domu Ojca w wieku 94 lat.

Życie Eucharystią, miłość do Matki Bożej i służba Kościołowi były drogowskazami ks. kard. Mariana Jaworskiego. 25 czerwca 1950 roku, pewnie w Kalwarii Zebrzydowskiej była piękna pogoda, a Matka Boża już wówczas swoim płaszczem miłości otuliła ks. Mariana Jaworskiego. Był to dzień święceń kapłańskich, których udzielał arcybiskup wygnaniec Eugeniusz Baziak. A później były studia i wielka posługa myślenia dla Kościoła i Ojczyzny na Papieskim Wydziale i Papieskiej Akademii, aż po funkcję naszego rektora. Dalej droga pasterza w Lubaczowie i we Lwowie. A pośrodku wielka przyjaźń z Ojcem świętym Janem Pawłem II, aż do jego ostatnich chwil, a także więź z kard. Franciszkiem Macharskim, z rąk którego 23 czerwca 1984 roku przyjął sakrę biskupią w wawelskiej katedrze. A wszystko dlatego, że nasz kardynał wierny był do końca swojej życiowej dewizie, że dla mnie życiem jest Chrystus.

/rektor UPJPII, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII/ 

25 czerwca br. Kardynał Marian Jaworski obchodził 70-lecie święceń kapłańskich. Uroczystości jubileuszowe w katedrze na Wawelu organizował Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie z ogromną wdzięcznością dla Księdza Kardynała za wszystko, co czynił dla Kościoła na Ukrainie, w Polsce, za jego ogromny wkład w powstanie i rozwój Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Prowadził Uczelnię będąc jej pierwszym rektorem, a wcześniej dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Pamiętamy jak podczas uroczystości kard. Marian Jaworski podkreślał, że słowa jego biskupiej dewizy: „Dla mnie życie to Chrystus” prowadziły go przez całą kapłańską drogę. Prosił wówczas o modlitwę o powołania kapłańskie: „Jeśli ktoś myśli tak, jak św. Siostra Faustyna, to wie, że jedyna wielka miłość to oddanie się Panu Jezusowi. Dlatego ja uważam, że jeżeli ktoś to zrozumie, to pojmie równocześnie, dlaczego trzeba być kapłanem i służyć ludziom." Wyrażał ogromną wdzięcznośc abp. śp. abp. Eugeniuszowi Baziakowi, który "był bardzo troskliwym pasterzem powołań kapłańskich i nie chciał, by zmarnowało się choćby jedno powołanie". Przypominał, że to dzięki staraniom abp. Baziaka lwowskie seminarium duchowne usunięte ze Lwowa, zostało w 1945 roku przeniesione do Kalwarii Zebrzydowskiej pod opiekę oo. bernardynów. 

Kardynał Marian Jaworski zapytany wówczas o miejsce Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w swoim sercu odrzekł:

„Abp Eugeniusz Baziak (wówczas administrator apostolski archidiecezji krakowskiej) w 1959 roku przywiózł dekret, że Wydział Teologiczny istnieje od tej pory pod jurysdykcją Kościoła i ja uważam, że to jest wielka, wielka łaska, którą Pan Bóg dał. Nie tylko Papieska Akademia Teologiczna, ale i dzisiejszy Uniwersytet jest dla mnie radością i jestem szczęśliwy – zabiegałem zawsze o to, żeby on był papieski”.

Kard. Marian Jaworski był przyjacielem Jana Pawła II.  Wspólnie z kard. Stanisławem Dziwiszem sprawowali mszę św. przy łożu umierającego Jana Pawła II, to właśnie kard. Jaworski udzielił wówczas papieżowi sakramentu namaszczenia chorych. 

Życiorys:

Ksiądz Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie i tam rozpoczynał swoją drogę do kapłaństwa. Po II wojnie światowej miasto rodzinne musiał opuścić z całą rzeszą Polaków, a studia wówczas rozpoczęte w Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji lwowskiej kontynuował po jego przeniesieniu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1950 z rąk arcybiskupa lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. W 1967 roku został profesorem nadzwyczajnym Wydziału Teologicznego w Krakowie, a w 1976 profesorem zwyczajnym.

W 1967 r. w wyniku obrażeń w wypadku kolejowym pod Działdowem amputowano mu część lewej ręki.

Przez wiele lat oddawał się pracy naukowo-dydaktycznej pełniąc obowiązki profesora seminariów duchownych w Krakowie, sekretarza Rady Naukowej Episkopatu Polski, dziekana Wydziału Teologicznego w Krakowie. Po przekształceniu w 1981 roku Wydziału Teologicznego w Papieską Akademię Teologiczną był wykładowcą i jej pierwszym rektorem w latach 1982–1988.

W 1984 r. Jan Paweł II mianował go biskupem. Sakrę biskupią przyjął z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Od 16 stycznia 1991 r. do października 2008 r. był pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. W 1998 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem „w sercu”, godność tę otrzymał na konsystorzu w 2001 w Rzymie przyjmując biret kardynalski.

Był Przewodniczącym Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. Szczególną troską otaczał utworzone we Lwowie seminarium duchowne, sprawę powołań kapłańskich, remonty i budowę kościołów. W latach 1996-98 był także administratorem apostolskim diecezji łuckiej.

Kardynał Marian Jaworski przyjaźnił się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który przy wielu okazjach wyrażał swoje uznanie dla Jego pracy kapłańskiej i profesorskiej oraz Jego olbrzymiego wkładu w rozwój nauki katolickiej.

Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2017 „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich oraz pogłębiania dialogu ekumenicznego, za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii” kard. Marian Jaworski został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Otrzymał tytuły doktora honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu w Bochum, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie składa wyrazy współczucia Rodzinie śp. Księdza Kardynała i pozostaje w modlitwie, z wielką chrześcijańską wiarą i nadzieją, którą tak żył w duchu Ewangelii śp. Kardynał Marian Jaworski. 

Wspomnienie o Kardynale Marianie Jaworskim (także w załącznikach)

/ks. Jarosław Jagiełło, dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII/

https://wf.upjp2.edu.pl/aktualnosci/wspomnienie-o-kardynale-marianie-jaworskim---ks-jaroslaw-jagiello--dziekan-wydzialu-filozoficznego-upjpii-122.html

Droga naukowa Kardynała M. Jaworskiego (w załącznikach)

Filozofia religii wg. Kardynała M. Jaworskiego - cytaty (w załącznikach)

"Świadek trudnej historii" - kard. Stanisław Dziwisz o kard. Marianie Jaworskim (w załącznikach)

zdjęcia w galerii:

1,2,3 - 70-lecie święceń kapłańskich kard. Mariana Jaworskiego w katedrze na Wawelu (25 czerwca 2020 r.)

4,5 - wręczenie ostatniej książki Kardynałowi, jego autorstwa.

6 - wręczenie medalu UPJPII 

7 - spotkanie Ojca Świętego Jana Pawła II z pracownikami PAT

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano