Stypendium socjalne

Stypendium socjalne na semestr zimowy w roku akademickim 2022/2023

20.09.2022

Zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” student, kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia, o których mowa w Ustawie art. 86 ust. 1 pkt 1–4 i art. 359 ust. 1, tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.

Świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4 i art. 359 ust. 1:

  • przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta.
    • W ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
      • pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
      • drugiego stopnia – nie dłużej niż przez okres 7 semestrów.

Do okresu przysługiwania świadczeń wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym także semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć. Student składa załącznik 6 Oświadczenie o studiach (o ilości rozpoczętych semestrów).

  • nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
    • magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
    • licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Przepisy te stosuje się również do osób posiadających tytuły zawodowe uzyskane za granicą.

Obowiązkiem studenta jest powiadomienie Uczelni o wystąpieniu okoliczności powodującej utratę prawa do świadczenia.

Stypendium socjalne przyznawane jest na semestr.

 

Skład rodziny studenta
Zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:

  1. studenta,
  2. małżonka studenta,
  3. rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta,
  4. będące na utrzymaniu ww. osób dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Ubieganie się o stypendium socjalne bez dochodów rodziców i rodzeństwa
Student, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby oraz będące na ich utrzymaniu dzieci, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:

  1. ukończył 26. rok życia,
  2. pozostaje w związku małżeńskim,
  3. ma na utrzymaniu dzieci,
  4. osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej,
  5. posiada stałe źródło dochodów i jego przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia, i którym mowa w art. 88 ust. 3 ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (930,35 zł).

Student oświadcza także, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych na pierwszej stronie wniosku o stypendium socjalne w USOSweb.

Dokumentowanie sytuacji materialnej rodziny studenta
Dokumenty, na podstawie których można ustalić średni dochód w rodzinie to:

W przypadku wspólnego rozliczania się rodziców z osiągniętego dochodu, student zobowiązany jest przedłożyć odrębne zaświadczenia dla każdego z nich.

Dochody nieuwzględniane w dochodzie rodziny przy ustalaniu prawa do stypendium socjalnego
Do dochodu rodziny nie wlicza się:

  1. świadczeń otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” – art. 86 ust. 1, art. 359 ust. 1 i art. 420 ust. 1 (stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, zapomoga, stypendium ministra, stypendia naukowe dla studentów i doktorantów),
  2. stypendiów przyznawanych uczniom, studentom i doktorantom w ramach:
    • funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
    • niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
    • umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzanych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych (np. stypendium ERASMUS+),
  3. świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie przepisów o systemie oświaty (np. stypendium szkolne),
  4. stypendiów o charakterze socjalnym przyznawane przez inne podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. stypendium przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, o ile jest to stypendium o charakterze przynajmniej częściowo socjalnym).

Ponadto w dochodzie rodziny studenta nie są uwzględniane np. świadczenia rodzinne oraz świadczenia z opieki społecznej, dopłaty bezpośrednie z UE.

Do dochodu wliczane są świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego i świadczenia rodzicielskie wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej oraz inne wymienione w załączniku 18 Oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu do Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów UPJPII.

Próg do stypendium socjalnego
Wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne, nie może być wyższa niż 1051,70 zł netto.

W przypadku utraty bądź uzyskania dochodu przez studenta lub członka jego rodziny, student składa oświadczenia o dochodzie utraconym/uzyskanym (załącznik 22 Oświadczenie o utracie dochodu lub załącznik 21 Oświadczenie o uzyskaniu dochodu – w zależności od sytuacji). Wymienione dokumenty należy złożyć przy składaniu wniosku o świadczenie stypendialne.

Informacje ogólne
We wniosku o stypendium socjalne student wpisuje stan rodziny aktualny na dzień składania tego wniosku i dołącza do niego wymagane Regulaminem zaświadczenia i oświadczenia.

Student, w którego rodzinie miesięczny dochód na jedną osobę jest niższy od minimum socjalnego (600 zł) zobowiązany jest do złożenia oświadczenia szczegółowo informującego o składzie rodziny i źródle jej utrzymania (załącznik 9 Oświadczenie dotyczące wykazywania dochodu niższego od minimum socjalnego) oraz przedłożenia zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej, a w przypadku przekształcenia się na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz.U. poz. 1818) z Centrum Usług Społecznych o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.

Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna może odmówić przyznania stypendium socjalnego studentowi, którego dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w ustawie o pomocy społecznej (600 zł), jeśli nie dołączy stosownego zaświadczenia o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.

W przypadku, gdy Ośrodek Pomocy Społecznej odmówi studentowi wydania zaświadczenia, wydając postanowienie o odmowie, albo wyda zaświadczenie zawierające informację, że rodzina nie ubiegała się lub nie korzysta z pomocy społecznej, zastosowanie znajdzie art. 88 ust. 5 ww. ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, zgodnie z którym studentowi może być przyznane stypendium socjalne, jeżeli wykaże on, że przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny były uzasadnione oraz udokumentuje źródła utrzymania rodziny w sytuacji braku lub bardzo niskich dochodów wykazanych we wniosku o przyznanie stypendium socjalnego.

O stypendium socjalne w zwiększonej wysokości
może ubiegać się student z tytułu zamieszkiwania w domu studenckim lub obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie, lub innej bardzo ważnej przesłanki, które Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna uzna za „szczególnie uzasadnione”.

Przez szczególnie uzasadniony przypadek, o którym mowa rozumie się w szczególności następujące okoliczności:

  1. korzystanie przez wnioskodawcę lub pozostawanie wnioskodawcy na utrzymaniu rodziny korzystającej ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej w formie zasiłków stałych lub zasiłków okresowych,
  2. sieroctwo wnioskodawcy, który nie ukończył 25. roku życia.

O wszelkich zmianach dotyczących zamieszkiwania student niezwłocznie powiadamia pracownika Działu Spraw Studenckich.

Terminy składania wniosków
Wszyscy studenci, którzy będą ubiegać się o przyznanie stypendium socjalnego w I semestrze roku akademickiego 2022/2023 składają wnioski od 1 do 10 października 2022 r. Termin składania wniosków oznacza termin złożenia kompletnej, wymaganej do rozpatrzenia sprawy dokumentacji.

Wypełniony wniosek o stypendium socjalne wraz z wymaganą dokumentacją (w tym oświadczenie o dochodach) należy wydrukować, podpisać i wysłać listem poleconym do

Działu Spraw Studenckich UPJPII
ul. Bobrzyńskiego 10
30-348 Kraków

Rejestracja wniosku w USOSweb jest tylko czynnością techniczną i nie stanowi złożenia wniosku.

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano