Galerie
Odsłonięcie portretu św. Jana Pawła II 28 V 2014
02.06.2014
Dnia 28.05.2014 w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie miała miejsce kolejna uroczystość w ramach obchodu roku kanonizacji Patrona Uczelni św. Jana Pawła II. Było to odsłonięcie i poświecenie portretu papieża Polaka autorstwa Pani Doroty Chomko, którego dokonał Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak, rektor UPJPII. Wygłosił On też kilka słów do zebranych Gości i pogratulował Autorce portretu. Głos zabrał również opiekun artystyczny tego projektu, prof. Kazimierz Machowina, malarz, grafik i poeta. W jego opinii: oprócz świetnie uchwyconej podobizny, jest jeszcze to „coś”, co stwarza, że obraz jest uduchowiony. Z wielkim znawstwem portret św. Jana Pawła II utrzymany jest w delikatnej gamie kolorystycznej. Bez sztucznego liryzmu prowadzi nas w krainę świętości. Gratulacje dla Pani Doroty Chomko.
Po krótkim poczęstunku i złożeniu gratulacji Autorce portretu, zebrani Goście mogli wysłuchać wykładu ks. dra hab. Michała Drożdża pt. „Jan Paweł II – promieniowanie świętości”. Następnie wystąpił Akademicki Chór Psalmodia pod kierownictwem dra hab. Włodzimierza Siedlika, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Chórowi towarzyszyła z recytacją tekstów św. Jana Pawła Pani Izabela Drobotowicz-Orkisz.
Wszystkim przybyłym na uroczystość Gościom bardzo serdecznie dziękujemy.
Dorota Chomko - historyk i kustosz Biblioteki UPJPII w Krakowie, absolwentka dwóch krakowskich uczelni: Papieskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat jej życiową pasją jest uprawianie malarstwa i rysunku.
Obrazy tworzy najchętniej przy użyciu akrylu, oleju, pasteli, kredki, węgla czy ołówka. Obrazy pozostają w konwencji realistycznej. Artystka chętnie maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty, bardzo lubi także tworzyć portrety. Sentymentalne spacery po rodzinnej, krakowskiej dzielnicy Podgórze inspirują ją do malarskiego powrotu w świat dzieciństwa. Ze szczególnym upodobaniem uwiecznia także swojego ulubionego kota.
Malarka związana jest z kilkoma grupami artystycznymi. Warto wspomnieć tu Grupę Twórczą „Amarant”, skupioną w pracowni malarskiej pod opieką artystyczną wybitnego artysty malarza, poety i pedagoga prof. Kazimierza Machowiny. Artystka zrzeszona jest w Bronowickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i miała już 16 wystaw indywidualnych. Niektóre prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
Ostatnio otrzymała Ona nagrodę za wysokie wartości artystyczne obrazów prezentowanych w Warszawie na ogólnopolskim IV Mazowieckim Festiwalu Sztuki „Powrót do korzeni – Reymont i jego czasy”.
fot. Maria Stano i Ryszard Kosiba
Pozostałe galerie