Galerie
Wycieczka do Wilna słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku 21–25 VI 2016
24.11.2016
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wilnie
tekst i zdjęcia Barbara Sikorska
W dniach 21–25 czerwca 2016 r. grupa słuchaczy UTW UPJPII uczestniczy w wycieczce do Wilna. Pierwszym etapem na trasie do stolicy Litwy jest Warszawa, gdzie nawiedzamy Świątynię Opatrzności Bożej, zwiedzamy Starówkę wraz z bazyliką św. Krzyża, kościołem akademickim św. Anny i kościołem sióstr wizytek, dziedziniec Zamku Królewskiego, a także Akademię Sztuk Pięknych. Na nocleg udajemy się do Siemiatycz, gdzie w klasztorze sióstr karmelitanek jesteśmy uczestnikami miłej uroczystości. Siostra Halina Surel obchodzi 50-lecie swoich ślubów.
Następnego dnia jedziemy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Tu również znajduje się wzgórze krzyży przynoszonych przez pielgrzymów. Dalej jedziemy do Białegostoku, zatrzymując się w Suchowoli, miejscowości związanej z bł. ks. Jerzym Popiełuszko. W Białymstoku zwiedzamy zespół pałacowo-parkowy Branickich, cerkiew św. Mikołaja oraz katedrę pw. Wniebowzięcia NMP. Przejeżdżamy przez Puszczę Knyszyńską. Przyroda jest ozdobą tego regionu. Mówi się, że Podlasie bocianami stoi, czego dowodem jest duża ilość wybudowanych tu gniazd dla bocianów.
Około godz. 14. przekraczamy granicę z Litwą i jedziemy do Kowna. Zwiedzamy Starówkę, ratusz, zwany „białym łabędziem”, katedrę św. Piotra i Pawła i kościół św. Jerzego, a także odbywamy spacer brzegiem Niemna i po najsłynniejszej alei litewskiej – Laisweis. Następnie, już bezpośrednio udajemy się do Wilna, gdzie spędzamy kolejne dwa dni. Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od uczestnictwa we mszy św. w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Słynący cudami i licznymi łaskami Obraz Matki Bożej został namalowany w Krakowie w latach 1624–1625 przez nieznanego z nazwiska malarza o imieniu Łukasz.
Po mszy św. udajemy się do monasteru pw. Św. Ducha i cerkwi, w której spoczywają święci męczennicy wileńscy z XIV w. Antoni, Jan i Eustachy. Potem zwiedzamy kościół św. Teresy, kościół św. Kazimierza, Plac Ratuszowy, zabytki przy ulicy Zamkowej, Zaułek Bernardyński, Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki oraz bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława. W wileńskim muzeum podziwiamy eksponaty galerii bursztynu. Potem wychodzimy na Wieżę Giedymina, z której roztacza się wspaniała panorama Wilna. Następnie jedziemy na cmentarz na Rossie. Założony w roku 1769 jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Na cmentarzu spoczywają polscy żołnierze polegli w bojach 1919, 1920, 1939 i 1944 roku, a także osoby zasłużone dla polskiej, białoruskiej i litewskiej historii. Po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się grób matki Józefa Piłsudskiego wraz z urną zawierającą serce syna. Na płycie nagrobka jest wykuty napis „Matka i serce syna”. Wieczorem jedziemy do centrum rozrywkowego na Belmoncie. Mieści się ono w zespole dawnego francuskiego młyna. Są tu restauracje, kawiarnie, taras letni, plac zabaw dla dzieci i ścieżki dla pieszych. Korzystamy z usług kawiarni i pijemy bardzo dobre piwo z miejscowego browaru. W kolejnym dniu, po śniadaniu wychodzimy na Górę Trzech Krzyży, skąd oglądamy panoramę Wilna. Następnie idziemy do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu. Wybudował go hetman wielki litewski i wojewoda wileński Michał Kazimierz Pac, jako wotum wdzięczności za uratowanie życia podczas wojny z Moskwą. Później przechodzimy, by zobaczyć zespół kościołów św. Anny i oo. Bernardynów. Kościół św. Anny powstał na przełomie XV–XVI w., a oo. Bernardynów w latach 1469–1500. Jedziemy do pracowni, w której malarz Eugeniusz Kazimirowski, zgodnie ze wskazówkami siostry Faustyny Kowalskiej, namalował pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego.
Z Wilna przyjeżdżamy do Trok, historycznej stolicy Litwy. Miasto jest siedzibą grupy etnicznej i religijnej Karaimów, sprowadzonych tu w średniowieczu z Krymu przez Wielkiego Księcia Witolda. Spacerujemy ulicą Karaimską, zwiedzamy zamek Witolda, świątynię Karaimów, pomnik św. Floriana i jemy pyszne i bardzo gorące pierogi karaimskie. W godzinach popołudniowych wyruszamy w drogę powrotną do kraju.
Piąty dzień rozpoczynamy od wizyty w Sokółce, gdzie znajduje się parafia pw. św. Antoniego Padewskiego, w której dokonał się Cud Przemienienia Hostii w Cząstkę Ciała Pańskiego. Następnie udajemy się do Sandomierza. Po drodze przejeżdżamy przez Lublin i Konopnicę, z której pochodził Jarosław Konopnicki, mąż Marii Konopnickiej. Mijamy również Zawichost, znany z komunikatów radiowych o stanie wód na największych rzekach w kraju.
W Sandomierzu zwiedzamy zamek ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, a potem idziemy do klasztoru i kościoła św. Jakuba. Korzystamy z pysznych pokarmów serwowanych przez ojców dominikanów. Po posiłku udajemy się już do Krakowa. To koniec pięknej wycieczki, zorganizowanej przez Biuro Usług Edukacyjnych i Turystycznych BUM prowadzone przez panią Bożenę Maderak. Dziękujemy!
Pozostałe galerie