Aktualności

Sztandar Rycerzy Kolumba UPJPII z wizerunkiem św. J. S. Pelczara, pobłogosławiony w Przemyślu, dotarł do uczelni 14 IV 2024

19.04.2024 Komunikaty

sztandar_rycerzy_kolumba_2024-1280.jpg

 

14 kwietnia 2024 r. w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu odprawiona została Msza św. w ramach obchodów 100. rocznicy śmierci św. Józefa Pelczara. Podczas uroczystości poświęcony został sztandar Rady Rycerzy Kolumba Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski ks. abp Adam Szal, a wraz z nim koncelebrowali: ks. abp Józef Michalik, ks. bp Stanisław Jamrozek i ks. bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla, ks. abp Henryk Józef Nowacki z Rzeszowa, ks. abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII, ks. dr hab. Witold Ostafiński, prof. UPJPII, kapelan Rady Rycerzy Kolumba nr 18067, której patronuje św. Józef Sebastian Pelczar, a także ks. prałat Mieczysław Rusin, proboszcz Parafii Archikatedralnej w Przemyślu, ks. dr Konrad Dyrda, rektor WSD w Przemyślu i kilkudziesięciu kapłanów z archidiecezji przemyskiej i z diecezji rzeszowskiej zaprzyjaźnionych ze Zgromadzeniem Sióstr Sercanek, które uroczystość zorganizowały, a których św. bp Józef Sebastian Pelczar, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego latach 1882–1883, jest inicjatorem i założycielem.

Podczas uroczystości ks. abp Adam Szal poświęcił nowy sztandar Rycerzy Kolumba z wizerunkiem św. Józefa Sebastiana Pelczara oraz dzwon dedykowany św. Józefowi Pelczarowi, który zostanie zawieszony w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Sztandar dotarł już na UPJPII i stanął w sali rektoratu przy ul. Kanoniczej 25.

 

Rozmowa z rektorem UPJPII ks. prof. dr. hab. Robertem Tyrałą

MARTA MASTYŁO: Inauguracja Rady Rycerzy Kolumba UPJPII miała miejsce w grudniu 2022 r., wtedy to dokonano wyboru zarządu, a tym samym można było mówić o powołaniu pierwszej uniwersyteckiej Rady, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. RRK UPJPII nadano numer (światowy) 18067 oraz imię św. Józefa Sebastiana Pelczara. Teraz Ksiądz Rektor wrócił z obchodów 100. rocznicy śmierci św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, które odbywały się w katedrze w Przemyślu, a wraz z Księdzem pojawił się w siedzibie rektoratu UPJPII sztandar RRK UPJPII…

KS. PROF. ROBERT TYRAŁA: Nie ja osobiście go przywiozłem, ale uczynili to właśnie Rycerze Kolumba, a ja z radością udzieliłem mu u nas gościny. Chętnie przypomnę, tym, którzy może nie wiedzą, że Rycerze Kolumba to organizacja, którą założył ksiądz Michael McGivney, działający w Stanach Zjednoczonych, dziś błogosławiony, a która służyła dwóm sprawom. Po pierwsze miała pomagać wtedy, kiedy biedni – małżeństwa, rodziny – traciły pracę. Chodziło o to, żeby stworzyć pewną kasę zapomogową, żeby ci ludzie, którzy stracili pracę, mogli dostać pieniądze, by normalnie funkcjonować, nie będąc niczyimi „zakładnikami”. Natomiast druga ewidentna i jakże ważna sprawa to formacja, i to formacja mężczyzn. A to jest rzadka sprawa. Biskup Wacław Świerzawski mówił nam na seminaryjnych wykładach: „Jak przyprowadzisz jednego mężczyznę do Kościoła, to tak jakbyś 10 kobiet przyprowadził, bo kobiety są wspaniałe, zawsze wierzące”. No i ta organizacja jest taką organizacją działającą, bo każdy mężczyzna z natury swojej rzeczywiście musi działać, więc to jest jedna strona, a druga to ta formacja duchowa. Bardzo chciałem, żeby na naszej uczelni była Rada Rycerzy Kolumba, dlatego, że wydawało mi się, że to jest świetne dla dojrzałych, dorosłych ludzi. I ta Rada na UPJPII się ukonstytuowała, a obecnie zafundowała sobie nawet, do czego przyczynił się szef tej Rady, Wielki Rycerz, którym jest lek. med. Roman Drążek, ten właśnie sztandar.

Sztandar jest symboliczny, z wizerunkiem św. Józefa Sebastiana Pelczara. Dlaczego Pelczar, i dlaczego to wszystko odbywało się właśnie w Przemyślu? Przemyśl to jest miejsce, gdzie biskup Pelczar był biskupem diecezjalnym, a w tym roku obchodzimy stulecie jego śmierci, dokładnie przypadające dwudziestego ósmego marca. Siostry sercanki zaprosiły na tę uroczystość, ks. arcybiskup, który przewodniczył Mszy św. pobłogosławił sztandar. Bo cała rzecz polega też na tym, że bp Pelczar jest patronem tej naszej uniwersyteckiej Rady. Dla nas, środowiska uniwersyteckiego, to był przede wszystkim rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. On był niezwykłym rektorem, chociaż pełnił tę funkcję zaledwie przez rok. To jemu przecież zawdzięczamy powstanie klinik przy ul. Kopernika w Krakowie. To z tamtych czasów przecież się wywodzi. W tym się przejawiało jego myślenie perspektywiczne, dalekowzroczne. Rzeczywiście zasłużył się niezwykle, no a potem został biskupem w Przemyślu i tam mamy kolejne znaczące efekty jego działania, ale to już oczywiście jako biskupa. Stąd odwołujemy się do Józefa Sebastiana Pelczara, także w tej Radzie Rycerzy Kolumba UPJPII, ponieważ był to człowiek niezwykły, twórczy, dalekowzroczny, duchowy. Chodziło o to, żeby on był przykładem dla Rycerzy Kolumba na Uniwersytecie Papieskim. 

Rada Rycerzy Kolumba Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ma już sztandar, a jakie działania są przewidywane w najbliższej przyszłości?

Właśnie planujemy spotkanie, tu na uniwersytecie, by to doprecyzować. Oczywiście będą mieć tutaj jakieś swoje miejsce na Uniwersytecie, w sensie lokalowym. No i teraz będą to też drzwi otwarte dla wielu młodych mężczyzn, nie tylko naukowców, pracowników administracji, ale także dla studentów. A potem, jak sobie wyobrażam, będą podejmować takie działania, które w sposób naturalny podejmują Rycerze Kolumba w innych miejscach. Oczywiście w parafiach są to odwiedziny chorych, są to spotkania, pomoc ludziom biednym. Teraz na przykład cała akcja Rycerzy Kolumba na Ukrainie, czyli pomoc ludziom, którzy jej potrzebują. Nasza specyfika jest nieco inna, dlatego, skoro się ukonstytuowali, i skoro już mają sztandar, to teraz muszą przedstawić nam swoje konkretne działania, oprócz tej sfery duchowej. Ich kapelanem został ks. prof. Witold Ostafiński, no to teraz czekamy z niecierpliwością na spotkanie z zarządem. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, w co na Uniwersytecie mogliby się włączyć.

Jaka jest Księdza Rektora rola w tym dziele? 

Taka, że ja bardzo chciałem, żeby Rycerze Kolumba byli związani z Uniwersytetem, i w jakimś sensie byłem inspiratorem tej Rady, bardzo chciałem, żeby ona powstała. I rzeczywiście także bardzo chciałem, żeby to właśnie Józef Sebastian Pelczar był patronem tej Rady. Natomiast moje przełożenie jest takie, że jestem jednym z nich, ja też jestem w tej ekipie Rycerzy Kolumba. Jeżdżąc kiedyś wcześniej na zastępstwa, do Kanady zwłaszcza, widziałem ich działania, pomoc dla parafii, dla ludzi i mnie to fascynowało. I uważam, że jest to jeden ze sposobów, także dzisiaj, życia tutaj w Krakowie, gdy powstanie nowy Kampus Jana Pawła II.  Oni też mają swoje stroje, pięknie się ubierają, to też czyni klimat. Być może to będzie w przyszłości jakaś wielka pomoc dla organizacji praktycznej na Uniwersytecie.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rada Rycerzy Kolumba Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

skupia 22 członków, w jej skład weszli pracownicy naukowi i administracyjni UPJPII oraz sympatycy i przyjaciele uczelni. Rada ma stanowić zaplecze naukowe, intelektualne i formacyjne dla Rycerzy Kolumba w Polsce. RRK UPJPII nadano numer (światowy) 18067 oraz imię św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Została powołana 9 grudnia 2022 r. Odbyło się wówczas zebranie inauguracyjne Rady Rycerzy Kolumba UPJPII, podczas którego dokonano wyboru Zarządu. Wielkim Rycerzem Rady Rycerzy Kolumba UPJPII został lek. med. Roman Drążek, przyjaciel uniwersytetu. Zastępcą – Karol Zawiślak, doktor nauk prawnych, pracownik naukowy Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII. Kanclerzem Rady – dr Karol Petryszak, pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UPJPII. Kapelanem Rady jest ks. dr hab. Witold Ostafiński, prof. UPJPII, a duchowym przewodnikiem rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Jest to pierwsza uniwersytecka Rada Rycerzy Kolumba w Polsce i na świecie. Rady lokalne Rycerzy Kolumba działają w Polsce najczęściej przy parafiach.

Rycerze Kolumba działają w Polsce od 2006 roku. Organizacja zrzesza ponad 7 tysięcy mężczyzn (na świecie to ponad 2 mln mężczyzn działających w kilkunastu państwach świata) przy ok. 100 parafiach w całej Polsce i realizujących liczne dzieła miłosierdzia. Organizacja z roku na rok coraz skuteczniej udziela pomocy biednym i potrzebującym. Wśród jej działań są m.in. projekty charytatywne, wydarzenia integrujące lokalną społeczność, inicjatywy formacyjne.

Do Polski Rycerze Kolumba przybyli za namową św. Jana Pawła II i na zaproszenie m.in. kard. Józefa Glempa i kard. Franciszka Macharskiego. Pierwszym Kapelanem Stanowym, czyli duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce był śp. kard. Franciszek Macharski.

Zobacz też

 

Galeria

Fot. 1–7 s. Faustiana Konik SłNSJ, 8-12 Grzegorz Finowski (UPJPII)

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano