20.12.2021 Komunikaty

aktywny_senior_z_przyszloscia_-_10_lat_utw-1280a.jpg

Uniwersytet Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie działa już 10 lat! Skupia w swoim gronie osoby, które przechodząc na emeryturę zapragnęły nadal rozwijać się intelektualnie i duchowo. Początkowo były to wykłady skoncentrowane na zagadnieniach z teologii systematycznej, filozofii, psychologii, uzupełniane warsztatami biblijnymi i liturgicznymi, programem turystycznym. Stopniowo jednak poszerzano ofertę studiów, a w odpowiedzi na zapotrzebowanie słuchaczy zorganizowano kursy komputerowe i naukę języków obcych, co szczególnie zaowocowało w czasie pandemii. Gdy uniemożliwiła ona prowadzenie zajęć stacjonarnych gros słuchaczy mogło kontynuować naukę w formie zdalnej.

10 lat działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UPJPII w Krakowie

W tym roku Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie obchodzi dziesiątą rocznicę swojego powstania. Posiada profil teologiczno-pastoralny, dlatego różni się od innych takich jednostek istniejących w Polsce. Przed pandemią studiowało na uczelni 600 studentów. Aktualnie tryb zdalny prowadzenia zajęć spowodował okresowe zmniejszenie ilości słuchaczy do 250. Podstawową formą programu kształcenia są wykłady plenarne i warsztaty o charakterze seminaryjnym, np. Biblia i Liturgia.

W czasie 10-letniej działalności na UTW UPJPII wygłoszono 650 wykładów plenarnych, które uzupełnia oferta zajęć dodatkowych: kursy komputerowe i językowe, oprowadzanie po Krakowie i okolicach (w sumie 115 wyjść dla 2300 osób) oraz turystyka religijna w kraju i zagranicą (Ziemia Święta, Grecja, Włochy, Wilno). Trzeba dodać, że w prowadzenie zajęć zaangażowało się 115 wykładowców.

UTW podejmuje szereg różnych inicjatyw odpowiadając na potrzeby studentów. Są nimi np. warsztaty z relacji społecznych, mediów społecznościowych, z zakresu dietetyki, kosmetyki, rehabilitacji. Dużą popularnością cieszą się warsztaty teatralne, techniczno-plastyczne, gimnastyka umysłu oraz chór.

Do dalszego rozwoju UTW przyczyniły się środki uzyskane w ramach projektu „Aktywny senior z przyszłością!”. Jest to grant współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a na UTW UPJPII realizowany od 2019 roku. Projekt ma być przeprowadzony w 3 edycjach, w każdej z nich uczestniczy 150 osób. Poszczególne edycje składają się z 4 zadań. Posiadają one następujące nazwy:

1. Artystyczne zajęcia manualne,
  2. Zajęcia sportowe poprawiające kondycję fizyczną,
  3. Zajęcia edukacyjne rozwijające pasje i zainteresowania uczestników projektu,
  4. Zajęcia edukacyjne łączące naukę z hobby.

W roku akademickim 2017/2018 została poszerzona oferta dla seniorów o studia stacjonarne z teologii systematycznej, co stanowi drugi etap modelu edukacji seniorów wprowadzony na UPJPII. Aktualnie na studiach magisterskich edukację na dwóch rocznikach kontynuuje 40 seniorów. Uważamy to za duży sukces i równocześnie liczymy, że nasza działalność mimo trudności pandemicznych będzie się dalej dynamicznie rozwijać.

ks. dr hab. Jan Dziedzic, prof. UPJPII
kierownik ds. UTW

O tym jak powstawał UTW na UPJPII, jak funkcjonował przez pierwszą dekadę swojej działalności, o słuchaczach-seniorach, którzy swoją aktywnością i entuzjazmem potrafią prawdziwie porywać nawet młode pokolenie, można przeczytać w książce autorstwa ks. Jana Dziedzica Aktywny senior z przyszłością. 10 lat działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UPJPII w Krakowie, wydanej z okazji jubileuszu. Warto również zapoznać się z jej recenzją, pióra ks. dr. hab. Jana Klimka oraz ze wspomnieniami z czasu studiów na UTW UPJPII p. Ireny Szlachty.